Dnes o významu jednoho malého oděvního doplňku Komunální volby potvrdily trend posledních měsíců: do politiky se vrací motýlek. Nejprve zaujal na Karlu Schwarzenbergovi, nyní symbolizuje i očistu pražské ODS zosobněnou Bohuslavem Svobodou. Může se motýlek stát symbolem neposkvrněného politika?
Anglická Wikipedie vtipně shrnuje, že motýlek bývá přiřazován k některým profesím, jako jsou architekti, daňoví kontroloři, právníci, univerzitní profesoři, číšníci a politici. Před kravatou ho prý preferují i pediatři, a to z prostého důvodu: děti za něj nemohou tahat.
Otom, že motýlek je menšinová záležitost, svědčí fakt, že encyklopedie uvádí seznam známých osobností, které jej nosily (např. Winston Churchill, Thomas Edison nebo Steve Jobs); udělat podobný seznam u většinové kravaty by asi nikoho nenapadlo. Z významných českých politiků minulosti můžeme připomenout Edvarda Beneše nebo Karla Kramáře. Za první republiky byl motýlek vůbec běžnější než dnes, už proto, že slušný dospělý muž chodil bez obleku jen doma v ložnici a koupelně.
Historie motýlku je velmi zajímavá. Vázanku přinesli do Evropy, tedy do Paříže, chorvatští žoldnéři ve druhé polovině sedmnáctého století, k chorvatskému původu ostatně dodnes odkazuje etymologie slova kravata (z francouzského Croate = Chorvat). V osmnáctém století se motýlek stává jedním ze způsobů vázání kravaty, na svou hvězdnou hodinu však musí čekat do druhé poloviny devatenáctého století, kdy je vynalezen smoking. Jeho pevnou součástí se stává právě černý motýlek. Pro zjednodušení a zrychlení oblékání pak vzniká motýlek šitý s předvázaným uzlem, který si většina dnešních Čechů ke krku připínala přinejmenším v tanečních.
Vedle ortodoxního motýlkáře Bohuslava Svobody nosí dnes v české politice motýlka Karel Schwarzenberg, který jej střídá s kravatou, a senátor Jiří Štětina, který jej mění za rozhalenku. Dva další případy ukazují, že motýlek nemusí být nutně symbolem očištění politiky nebo nekonfrontačních politických způsobů: zavilý motýlkář Jiří Kittner, který byl jedenáct let primátorem Liberce, v letošních komunálních volbách pohořel a odstoupil. Příležitostným motýlkářem je také David Rath, jehož by si s ozdravením politické kultury asi spojoval málokdo.
Motýlek je součástí uniformy nejen číšníků, ale také klaunů. Na to bohužel zapomněli Miroslav Macek a David Rath při přípravě kostýmů ke své scénce známé jako „pohlavkování na sjezdu zubařů“. Kdyby si oba politici klauni vzali místo kravat motýlky, nejlépe trochu velikostně naddimenzované, mohl být komický efekt čísla ještě výraznější a globální úspěch jejich videa ještě větší.
Motýlek se symbolem neposkvrněného politika stane jen stěží. V každém případě ale svou milou extravagantností politiky zlidšťuje. Motýlkáři jsou roztomilí, nečekáme od nich zákeřnosti, ale spíše nějaký ten vtip, anekdotu nebo humornou scénku. Co dnes od politiků chceme? Především aby nás bavili, a ti s motýlkem mají malý náskok, hned jak přijdou na scénu. To celé ale platí jen tehdy, jestli jich zůstane jen pár. Pokud jsou klaunů stovky, nedíváte se pravděpodobně na komedii, ale na horor o klonování.
***
Motýlek je součástí uniformy nejen číšníků, ale také klaunů. Na to bohužel zapomněli Miroslav Macek a David Rath.
O autorovi| PETR ZÍDEK, redaktor Orientace