• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Poslanec Jaroslav Foldyna. | foto: Petr Topič, MAFRA

Foldyna označil členy sexuálních menšin za devianty. Podle něj prý nejde o urážku, sám se cítí být znevýhodněný

Česko
  •   17:23
Praha - Poslanec SPD Jaroslav Foldyna označil homosexuály a další členy LGBT+ komunity za devianty. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle něj nešlo o urážku, sexuální menšiny prý budou v EU prioritně zaměstnáváni. Za své výroky si vysloužil ostrou kritiku.

Hnutí SPD podle zprávy ministerstva vnitra zůstává ,nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky’

„Ve Výboru pro evropské záležitosti jsme jako poslanci projednávali zprávu Evropské komise, která říká, že jakási LGBT+ komunita bude Evropskou komisí preferována. To znamená, že devianti budou zaměstnáváni přednostně z peněz daňového poplatníka. Já jako bílý heterosexuální muž budu znevýhodněn (při zaměstnávání, pozn. red.),“ uvedl v nedělním diskuzním pořadu na CNN Prima News poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Nespecifikoval však, o jakou zprávu se jedná. 

„Takže tito devianti budou zaměstnáváni přednostně z peněz daňového poplatníka,“ tvrdil v pořadu bývalý poslanec ČSSD. „Co písmenko, to jiná deviace,“ uvedl. Následně argumentoval, že v důsledku opatření EU „nebude mít normální, heterosexuální člověk nárok na zaměstnání“.

Poslanec Foldyna vysvětlil, že slovo „deviant” používá pro označení jiné politické, kulturní či sexuální cesty. Spoludiskutující poslankyně ODS Miroslava Němcová však Foldynu upozornila na negativní konotace jim užívaného termínu. „Nikdy bych neřekla o někom, kdo je jiný než já, že je deviant,“ ohradila se proti Foldynovi Němcová. 

Kritiku si poslanec SPD vysloužil i od moderátorky pořadu Terezie Tománková, ta jej upozornila, že nechce, aby ve vysílání někoho urážel. Foldyna se bránil, dle jeho slov o negativních konotacích nevěděl. To, že se výraz užívá jako hanlivé označení, nicméně uvádí i běžné slovníky českého jazyka.

Debata se odehrála v souvislosti s výrokem premiéra Andreje Babiše. Ten minulou neděli v pořadu Čau lidi obvinil Piráty, že chtějí v České republice prosadit polyamorii. Tuto informaci se v nedělní Partii snažil vyvrátit pirátský poslanec Jan Lipavský.

Násilí na LGBT+ komunitě je v České republice silně přítomné. Podle průzkumu agentury Evropské unie pro základní práva z roku 2019 se třetina členů komunity cítí diskriminována, 9 procent se stalo terčem násilí.

Autoři: Lidovky.cz