Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co počítač jen stěží zvládne

Česko

VĚDECKÝ DIÁŘ

Intuice je schopnost rychlého chápání, odhadu a rozhodování, které není zprostředkováno žádným uvažováním a ačkoli bývá provázeno pocitem jistoty, není podloženo žádnými důvody. Intuice může být podmíněna zkušeností a je důležitá pro rychlé rozhodování pod časovým tlakem, velmi často v tvořivé činnosti. Improvizace je činnost konaná bez náležité přípravy. Obojí považujeme za kladné schopnosti a také za běžnou součást života. V neurochirurgii a v chirurgii vůbec hrají důležitou roli. Přitom správná operace by měla být na těchto vlastnostech nezávislá.

Dobře promyšlená a vedená operace by měla být rutinní a nudná záležitost. V důsledku to znamená bezpečí pro nemocného. Jakmile je operace napínavá, zajímavá a dobrodružná, má v sobě automaticky určitou míru rizika. A riziko nenese operatér, ale pacient. Je celkem málo pravděpodobné, že se chirurg pořeže. Jisté riziko je během kterékoliv operace přítomné, ale je nutné jej omezit na co nejmenší možnou míru. V neurochirurgii máme vcelku malý počet rutinních a nudných operací. Pro nás je to dobře, obor je zajímavý a pestrý, ale naše nemocné jsme nuceni vystavovat o něco větším rizikům než jiné chirurgické obory. Mozková chirurgie je jen výjimečně rutinní a nudná (pro operatéra) není nikdy.

A nyní vstupuje do hry improvizace a intuice. Obojí je nezbytné a potřebné, bez těchto schopností by se neurochirurg často ocitl ve slepé uličce. Ale obojí je nutné využívat správně, tedy až poté, kdy jinak nelze. Nebo pod časovým tlakem, kdy nic jiného nepadá v úvahu. Improvizace nesmí být použita ve smyslu svrchu uvedené definice. V lidském mozku nelze operovat bez náležité přípravy. Tou nemusí být příprava na určitou specifickou a náhlou situaci, tou je celý komplex znalostí a dovedností. Intuici lze naopak využít přesně podle definice. Rychlé pochopení situace, správný odhad a následné rozhodnutí. Ale na rozdíl od definice, která říká, že to vše není podloženo žádnými důvody, při nenadálé situaci během operace i intuitivní rozhodnutí a akce musí být podložena důvody. Těmi je náhlá a rychlá koncentrace zkušeností. Výsledkem je obvykle a rychlá a správná akce. Praskne-li během operace výduť, dobrý neurochirurg v nepřehledném chirurgickém poli intuitivně nasadí svorku správně na zdroj krvácení. Neobvykle a nečekaně rostoucí nádor správně odstraní, i když je situace nečekaná. Obvykle zpětně pak lze vědomě nalézt důvody, které k rozhodnutí vedly. Mluvíme o biologickém systému a v něm není nic stoprocentní. Řešení, které intuitivně vypadá zcela správně, může být chybné. Ale je možné, že jsou pouze chybně uloženy a interpretovány zkušenosti.

Obecně je intuice asi vždy náhlou a podvědomou koncentrací zkušeností, protože děti intuici nemají, stejně tak ji člověk nedokáže a nemůže využít ve zcela nových situacích. Osobně se domnívám, že lidský mozek je fascinující biologický systém, který v určitých situacích dokáže zcela samostatně a bez vědomých příkazů neuvěřitelně rychle zpracovat a vyhodnotit všechny dostupné informace a do vědomí vyslat teprve finální řešení. Udělá sám a spolehlivě to, co v normální situaci nazýváme analytickým a syntetickým myšlením a co většinou probíhá zcela vědomě. Rychlost, s jakou tohle všechno lidský mozek dokáže, je obdivuhodná. Domnívám se, že intuice je výsostně lidská vlastnost, kterou stěží kdy dokáže imitovat jakékoliv počítačové zařízení.

***

Bez schopnosti improvizace a intuice by se neurochirurg často ocitl ve slepé uličce

O autorovi| Vladimír Beneš, neurochirurg Autor je přednostou Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha

Autor: