23. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co prozradila unikátní mapa: Okamura bodoval v Sudetech, TOP 09 zachránil v Praze levý břeh Vltavy

Andrej Babiš před Poslaneckou sněmovnou hovoří s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš před Poslaneckou sněmovnou hovoří s novináři. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Unikátní mapa serveru Lidovky.cz ukázala podrobné volební chování voličů z každého koutu země. Mapa umožňuje čtenářům nahlédnout pod ruce svým sousedům a zjistit, jak volili. Na základě získaných dat oslovil server Lidovky.cz sociology, aby vysvětlili, jak se na území Česka během voleb přepsala politická mapa.

Hnutí ANO, jednoznačný vítěz sněmovních voleb, dokázalo nasbírat hlasy napříč téměř všemi kategoriemi voličů a kraji.  ANO tak volily všechny vzdělanostní a věkové skupiny.  Podle sociologa Jaromíra Mazáka z katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy odpovídá plošná podpora hnutí předvolebním průzkumům, takže není zvlášť překvapivá. Výjimkou jsou podle Mazáka lidé pod 25 let, kteří podle průzkumů největší měrou podpořili Piráty, zatímco ANO u nich bylo méně úspěšné než u jiných věkových kategorií.

Daniel Kunštát z CEVRO Institutu poukazuje na fakt, že rozložení sil ANO se podobá rozložení sil ČSSD v době, kdy ovládala všechny kraje. Mírně podprůměrný výsledek ANO v některých regionech, s výjimkou Prahy, připisuje konkurenci KDU-ČSL a SPD.

Prozkoumejte, jak volili vaši sousedé (větší a přehlednější verzi mapy najdete ZDE):

Poraženým říjnových voleb se naopak stala ČSSD, která zaznamenala historicky nejhorší výsledek. Průzkumy sice nebyly k sociálním demokratům příznivé, ale přesto odborníci tak výrazný pád nečekali. Podle Kunštáta se zdá, že sociální demokracie přišla o všechny své tradiční bašty, které ve většině případů převzalo ANO. Jaromír Mazák připomíná, že volební výsledky ukazují na fakt, že voličské jádro ČSSD je poměrně úzké. Sociolog navíc upozorňuje, že od ČSSD odešla spousta starších voličů k vítěznému ANO.

Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka před lidovým domem

Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka před lidovým domem

Podpora oproti minulým volbám stagnovala u vládní KDU-ČSL. Bělobrádkova strana zůstala silná v křesťansky konzervativních regionech a nejvíce bodovala na Vysočině a východě Moravy. Sociolog Mazák doplnil, že k volbě křesťanských demokratů tíhnou vysokoškoláci a lidé napříč všemi věkovými kategoriemi.

„Zpětně se zdá, že lidovci si velmi uškodili svým rozhodnutím vycouvat z koalice se STAN. Pokud by v koalici získali alespoň součet svých hlasů, pravděpodobně by jim připadlo výrazně více mandátů, než teď mají v součtu,“ tipuje sociolog. K většímu úspěchu by strana podle Kunštáta potřebovala na kandidátkách někoho jiného než „tradiční lidovce“ a jako příklad dává starostu Prahy 7 Jana Čižinského.

Možná největším překvapením voleb se stali Piráti, kteří s dvaadvaceti mandáty usednou ve sněmovně poprvé. Strana se ve volbách stala favoritem nejmladších voličů a výrazně bodovala ve městech a na jihu Středočeského kraje. „Pokud by Poslaneckou sněmovnu volili jen mladí do 25 let, Piráti mohli mít až 30 procent,“ odhadl sociolog Mazák. Podle něj ale Pirátům pomohli také důchodci, čtyři procenta z nich volila právě je. Daniel Kunštát, vzhledem k podpoře ve městech a od vysokoškolsky vzdělaných, k tomu dodává, že Piráti navázali na tradici stran městských liberálů jako byly ODA, Unie svobody či Zelení a TOP 09.

Podporovatel Pirátské strany v tematickém oblečení.

Podporovatel Pirátské strany v tematickém oblečení.

V zahraničí vyvolal ohlas výsledek SPD Tomia Okamury. Strana, která se vyprofilovala na kritice migrace, získala přes 10,5 procenta hlasů, nejvíce bodovala v Sudetech, které byly tradičně baštou komunistů. Podle Mazáka však nejde jasně říci, zda Okamura opravdu jen přebral voliče KSČM. „SPD je typická protestní strana, proto se objevily spekulace o tom, že přetáhla voliče jiné protestní straně, KSČM. Takový obrázek je ale příliš zjednodušující. SPD má nejvíce voličů mezi mladými do 35 let, KSČM naopak mezi lidmi nad 50 let a důchodci,“ vysvětluje Mazák. Podle něj odebrala SPD nejvíce voličů vládní ČSSD a hnutí ANO a přesvědčila k volbě hodně lidí, kteří v minulosti k volbám nešli. Zde je podle Mazáka vidět paralela s německou AfD, která také do značné míry vyrostla na podpoře nevoličů. Kunštát přirovnal mapu podpory SPD k „prstenci kolem celé České republiky“ a uskupení kolem Tomia Okamury označil za stranu periferie. 

Za mírné překvapení se dá označit i vstup Starostů a nezávislých do sněmovny. Ti byli silní především ve dvou regionech, konkrétně na Liberecku a ve středních Čechách. Kunštát k tomu podotýká, že slabé místo Starostů je zřejmě na Moravě a záleží na tom, zda se jim povede sestavit kvalitní regionální kandidátku. Struktura hlasů podle Mazáka naznačuje, že strana čerpá hlavně ze svého působení na regionální úrovni. „To, že by mohlo jít o stranu silných regionálních osobností naznačuje skutečnost, že čtyři ze šesti poslanců zvolených za STAN získali velké množství preferenčních hlasů,“ napsal serveru Lidovky.cz Mazák. 

Jan Farský na tiskové konferenci STAN.

Jan Farský na tiskové konferenci STAN.

Jaromír Mazák

Jaromír Mazák působí jako vyučující a výzkumník na Katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se politickou participací a sociálními hnutími. Má zkušenosti ze stáží na Univerzitě v Oslu a Oxfordské univerzitě a je spoluautorem projektu Volební kyvadlo.

Působí také ve výzkumné skupině politické komunikace PolCoRe při Karlově univerzitě a podílí se na spolupráci s Českou televizí na projektu Trendy Česka.

Druhá strana voleb, Občanská demokratická strana pod vedením Petra Fialy, se v těchto volbách stala stranou předměstí, volili ji lidé z okolí velkých měst, centra měst naopak vyklidila. Podle Jaromíra Mazáka svého největšího rivala na pravici, liberálně-konzervativní TOP 09, překonává hlavně oslovováním voličů napříč společností, čímž se vyhýbá nařčením z elitářství. Jako ústup od principu všelidové „catch-all“ strany hodnotí výsledky ODS Daniel Kunštát. Ten zároveň konstatuje, že ODS se stala „tak trochu živnostenskou a bez pejorativního nádechu maloburžoazní stranou“.

Ústup levice se podepsal i na podpoře KSČM. Komunisté dosáhli mnohem slabšího výsledku i v regionech, v nichž se jim dříve dařilo. Ukázkovým příkladem je Ústecký kraj. V minulých volbách tam komunisté přesvědčili přes pětinu voličů a jen těsně zaostali za ANO a sociální demokracií. Podle Kunštáta je důvod jednoduchý: KSČM přišla o exkluzivní pozici oponenta polistopadového režimu a není už tak jedinou protestní variantou. Hlasy díky tomu ztratila ve prospěch SPD i ANO.

Letos podle Mazáka zaznamenali komunisté největší odliv voličů právě k vítěznému hnutí ANO. Mazák ale nabízí i jiné vysvětlení. Podle údajů totiž klesá volební účast u jinak velmi disciplinovaných důchodců, a to po dosažení 75 let.

Jiří Dolejš a celá KSČM teď řeší co dál.

Jiří Dolejš a celá KSČM teď řeší co dál.

Celorepublikový propad zaznamenala TOP 09, jež klesla oproti roku 2013 o téměř sedm procent a se ziskem 5,31 procenta hlasů jen na poslední chvíli pronikla do sněmovny. Její podpora zeslábla výrazně i v hlavním městě, v němž před čtyřmi lety jednoznačně dominovala s více než 23 procenty.

Mazák volební neúspěch připisuje faktu, že se TOP 09 nepodařilo od svého vzniku vybudovat si rozsáhlejší podporu mimo Prahu. Často se jako příčina pádu TOP 09 uvádějí i Piráti, kteří straně přetáhli voliče. Mazák však upozorňuje, že strana ztratila voliče ve prospěch také dalších stran a její budoucnost na české politické scéně je nejasná.

Andrej Babiš.
Lubomír Zaorálek po vyhlášení výsledků voleb parlamentních voleb.

Jak promluvila velká města?

V Praze se právě „Topce“ podařilo přesvědčit občany hlavně na levém břehu Vltavy. Na opačné straně řeky naopak převažovala ODS. V okolí centra metropole slavili úspěch rovněž Piráti. Obálka s hlasovacím lístkem ANO se pak ve volebních urnách objevila nejčastěji na periferii Prahy.

Podle Daniela Kunštáta se v Praze pere několik podobně silných stran, všechny jsou navíc středové nebo pravicové, tradiční levice v Praze zcela pohořela. Podle Kunštáta se rozdíly v rozvrstvení hlasů v Praze dají připsat jednotlivým kandidátům, kteří jsou známí v různých částech Prahy.

Podobná situace nastala i v Brně, kde střed města ovládla Pirátská strana s TOP 09, širší centrum občanská demokracie a venkov nejvíce zaujalo ANO. Ve dvou okrscích navíc zvítězila SPD. Celkově ale vyhrálo ANO, až na jeden obvod, kde vyhrála ODS. Kunštát přirovnává brněnské výsledky k Praze, s výjimkou o něco větší podpory SPD, ČSSD či KDU-ČSL.

Brno až na jednu vyjímku ovládlo ANO.

Brno až na jednu vyjímku ovládlo ANO.

Daniel Kunštát

Uznávaný sociolog a politolog PhDr. Daniel Kunštát, Ph.D. působil v letech 2006 až 2016 jako vědecký pracovník Sociologického ústavu Akademie věd ČR, posledních deset let tam zastával pozici zástupce vedoucího Centra pro výzkum veřejného mínění. 

Od roku 2006 pak přednáší na vysoké škole CEVRO Institut, kde vede katedru politologie a mezinárodních vztahů. Ve své práci se soustředí na sociologii veřejného mínění, volebního chování či politickou komunikaci.

Zcela odlišně dopadly volby v jiném moravském městě, Ostravě. Tradiční levicová bašta skončila téměř úplně v režii hnutí Andreje Babiše. Výjimku tvořily pouze čtyři okrsky, přičemž dva připadly SPD a po jednom uzmuly ODS a KSČM. Výrazně nad průměrem svých hlasů ve městech se zde podle Kunštáta ocitla SPD, která společně s ANO posílila na úkor ČSSD a KSČM, což je podle Kunštáta celostátní trend.

V dalším z klíčových regionů, ve středních Čechách, si po ANO rozdělily hlasy primárně dvě strany. Piráti slavili úspěch v západní části kraje a Starostům a nezávislým se podařilo přesvědčit obyvatele na východě. Úspěch Starostů zde Kunštát připisuje kandidátce složené z  osobností oblíbených ve středních Čechách.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!