Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co s gripeny? Schwarzenberg je chce ponechat, Nečas by vyhlásil nový tendr

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | foto: Reuters

PRAHA Vláda dnes přibližně na měsíc přerušila projednávání materiálu, který se týká případného prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Chce o tom jednat přímo s vládou Švédska. Stávající smlouva, na jejímž základě čeští vojenští piloti na gripenech létají, vyprší na konci roku 2014.

V návrhu na pokračování spolupráce se švédskou stranou jsou tři varianty. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za přibližně 14 miliard korun.

K dokumentu by se vláda měla vrátit nejspíš 20. března. Loni v prosinci uvedl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že poslední a do letošního jara platná švédská nabídka je výhodnější než předcházející varianty.

ČTĚTE TAKÉ:

Vondra, který v prosinci ve funkci skončil, vedl z pověření vlády od loňského února se Švédy exkluzivní jednání o pokračování stávajícího pronájmu 14 stíhaček. Vládě se nabízené podmínky nejdříve nelíbily a premiér Petr Nečas (ODS) loni v létě označil přístup švédské strany za nevstřícný.

Premiér je pro tříletou variantu a nový tendr

Vláda se v otázce pokračování pronájmu gripenů rozdělila na dvě skupiny, kdy premiér prosazuje tříletou variantu a vypsání zcela nového tendru. Tento postoj, tedy využívat několik let gripeny a po zlepšení ekonomické situace rozhodnout v novém tendru, ostatně Nečas zmiňoval už před rokem.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak s poukazem na to, že gripeny se osvědčily, stojí za desetiletým pronájmem. Zazněly také názory, že ČR by se bez stíhaček obešla, takový postoj je ale v rozporu se schválenými koncepčními dokumenty o obraně ČR.

Vláda požaduje přímé jednání se švédskou vládou

Česká vláda chce přímo jednat s vládou Švédska o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, řekl po dnešní schůzi kabinetu premiér Petr Nečas (ODS).

Česká strana, která je dlouhodobým uživatelem letadel, podle něj stále není spokojena se švédským přístupem, který by prý mohl být vstřícnější.

Pronájem gripenů

Nynější pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila v roce 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Česko letadla splácí deset let. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...