Auta tudy projíždějí pomalu. Každou chvíli totiž stádo krav a býků sejde na silnici. „Nikdo je nekrmí, pijí sníh a lížou sůl z cesty,“ vypráví obyvatelka obce, která si přeje zůstat v anonymitě.
Totiž: zvířata se po Dolní Lomnici a okolních vesnicích potulují „bez pastýře“. Jejich majitel na jaře musel kvůli majetkovým sporům opustit statek. Zvířata si však neodvedl. Lidé proto začali tlačit na vedení obce, aby zakročilo. Potulné stádo totiž ohrožuje i obyvatele vesnice . „Zvíře, které strádá, může zaútočit,“ připouští šéf benešovské veterinární správy Zdeněk Císař.
„Poslali jsme řadu podnětů, nic se ale neděje,“ zoufá si starosta Kunic Jiří Šíma. Vše blokuje zdlouhavé úřední řízení. Veterináři sice dali návrh na odebrání stáda původnímu majiteli, jenže podnět musí posvětit radnice v Říčanech. A ta otálí. Přitom jde o čas. „Ta zvířata hubnou, jsou zanedbaná, je mezi nimi i tele, které nemá šanci přežít zimu,“ líčí další obyvatelka.
Pokračování na straně 4
Dokončení ze strany 1
Zvířata z Dolní Lomnice se stala rukojmím majetkových sporů a úředních průtahů.
Důvod, proč jsou zvířata opuštěná, tkví v neprůhledných majetkových vztazích, jejichž vyjasněním se dlouho nikdo nezabýval. Příběh se začal psát hluboko v devadesátých letech. Tehdy se zemědělec Jindřich Bauer usadil v chátrajícím statku v Dolní Lomnici.
A to i přesto, že k budově nikdy neměl vlastnická práva. Nemovitost patřila Pozemkovému fondu, který se však o ni nezajímal. Bauerovi nepatřila ani přilehlá půda. Přesto na ní začal chovat dobytek. Kromě krav také prasata. „Vždy s ním byly problémy, nechával dobytek volně pobíhat po vesnici,“ vypráví starosta Kunic Jiří Šíma. Teprve loni na jaře ale začalo jít do tuhého. Pozemkový fond se totiž konečně odhodlal k prodeji rozpadlého statku. Objekt od státu koupil někdejší šéf Telecomu Gabriel Berdár a bez okolků hospodařícího zemědělce ze statku vystěhoval. Bauer odešel, zvířata osiřela a lidé se začali bát.
Na hřišti je býk Kromě krav zanechal na statku Bauer i smečku vyhladovělých psů a prasata. „Ta se rozprchla do lesů a zkřížila se s divočáky,“ popisuje starosta Šíma. „Na hřiště ani do lesa nejdeme, je dost pravděpodobné, že narazíte na býka,“ líčí obyvatelka Dolní Lomnice. „Přitom tu není majitel, který by zvíře zahnal,“ dodává. V letních měsících navíc musela řada místních vyhánět krávy z vlastních zahrad. „Býk může zareagovat na nevhodné oblečení nebo jsou i věci biologické povahy, které dokážou zvíře rozdráždit,“ varuje šéf benešovské veterinární správy Zdeněk Císař.
I proto poslal jeho úřad už na jaře říčanské radnici, která má pravomoc proti majiteli zakročit, podnět, aby majiteli zabavila část stáda. Odbor životního prostředí v Říčanech se však s věcí vypořádal po svém a majiteli pouze vyměřil pětadvacetitisícovou pokutu. Proti té se však Bauer odvolal a vše opět utichlo.
Na podzim tak veterinární správa odeslala úředníkům další výzvu: tentokrát veterináři doporučili, aby úřad zabavil majiteli všechna zvířata, dobytek i psy.
Ani po třech měsících se ale úředníci nezmohli k akci. „Odebrat stádo a ustájit ho jinde stojí peníze a říčanský úřad by to musel udělat na své náklady,“ domýšlí starosta Šíma, proč nadřízená radnice nejedná.
Sám majitel o odebrání zvířat nechce ani slyšet. „Já jsem se o zvířata dobře staral a i teď je o ně postaráno, ona jsou do jisté míry soběstačná,“ tvrdí Bauer. Vinu svaluje na nového majitele, který jej ze statku vykázal. „Podal jsem na něj trestní oznámení, neměl právo mě vykázat,“ zlobí se muž, který věří, že se na statek ještě vrátí. Podle místních je však skutečný důvod, proč se Bauer odmítá tvrdošíjně vzdát stáda, v penězích: zemědělci jde o dotace, jimiž stát přispívá na chov dobytka.