Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co sbíráte? Gilotiny, může říci nadšenec z Brna

Česko

BRNO Netradiční sbírku maket gilotin už léta vytváří Vladimír Šebeček z Brna. Ne proto, že by byl sadista: k jeho koníčkům patří historie a zámečnické řemeslo. A modely mají připomenout řemeslnou zručnost, jíž někdejší stavitelé popravčích strojů oplývali.

Kolekce gilotin v měřítku 1:10 vyvolává i otázky související s trestem smrti, o němž se stále diskutuje, přestože byl v mnoha zemích zrušen. „Gilotina byla sestrojena ze zcela humánních důvodů. Cílem bylo zamezit selhání lidského faktoru při popravách a zkrátit na minimum utrpení při exekuci,“ říká.

Sbírka osmi funkčních maket ukazuje, jakým technickým vývojem gilotiny prošly. Zahrnuje jak makety středověkých strojů, které byly z větší části vyrobeny ze dřeva, tak nejmodernější kovové gilotiny. „Zbývá mi ještě vyrobit čtyři, a sbírka bude kompletní,“ dodal Šebeček, který by makety jednou rád prezentoval v některém z muzeí.

Madam gilotina dnes slouží už jen na hraní Přestože gilotina proslavila Francii, kde byla vytvořena a za Velké francouzské revoluce v roce 1792 poprvé použita, podobné popravčí stroje se uplatňovaly dávno předtím. Už před rokem 1300 byly známy v Itálii, Německu nebo na Britských ostrovech. K předchůdcům gilotiny patřila skotská panna či Halifaxova šibenice, která při popravě využívala padající čepele sekery.

Gilotina nese jméno po francouzském lékaři Josephu Guillotinovi. Ten ji sice nesestrojil, za časů francouzské revoluce však její zavedení při popravách velmi propagoval. Technickou stránku věci dořešil lékař Louise. Stroj sice vešel ve známost pod přezdívkou Madam gilotina, podle jeho tvůrce se mu ale říkalo také Lujzička. Louise původní stroje na stínání doplnil o tři technické prvky - šikmý nůž, lunetu držící krk a sklopné prkno pro umístění odsouzeného.

Ve střední Evropě se tyto popravčí stroje nevyužívaly až do druhé světové války. Tehdy začali nacisté popravovat na gilotině obyvatele Čech a Moravy, a to zejména členy odboje.

Poslední poprava gilotinou na světě se konala v roce 1977 ve Francii. Z původních strojů na zabíjení se poté staly hračky. Maketky gilotin se využívají například jako strojky na ořezávání doutníků.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!