Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co se naučil Bob Dylan

Česko

Americký hudebník Robert Allen Zimmerman, známý spíše jako Bob Dylan, vydal osmý díl svých The Bootleg Series s názvem Tell Tale Signs. Nevydané skladby z let 1989–2006 znějí jako Dylanovo „malé best of“.

Poslední tři studiové desky Boba Dylana, Time Out of Mind (1997), Love and Theft (2001) a Modern Times (2006) byly svého času vydavatelskou firmou prezentovány jako trilogie. Sám hudebník to nicméně popírá, když říká, že pokud by natočil trilogii, začínala by právě albem Love and Theft; zároveň ovšem už několikrát naznačil, že nové studiové album už možná nikdy nevydá.

Kompilace Tell Tale Sings pokrývá ve své obsáhlé dvoudiskové verzi vyřazené písně tohoto období, vrací se k nepoužitým skladbám ze session k nahrávkám World Gone Wrong (1993) a Oh Mercy (kteréžto sklízelo v roce 1989 první obrovské úspěchy po sérii komerčně slabších nahrávek), přidává několik alternativních verzí, koncertních záznamů, rarit a výňatků ze soundtracků ke snímkům North Country, Lucky You nebo Gods and Generals.

Lexikon i modlitební knížka Pro fanoušky studiových Dylanových alb bude možná zpočátku problém překousnout úplnou absenci jakékoliv koncepce a snahy o uspořádání. Playlist dvaceti sedmi skladeb (v tzv. deluxe edici ještě dalších dvanácti) působí nahodile a chaoticky; snad proto lze album poslouchat od začátku, od konce, od poloviny nebo metodou náhodného výběru či sedmi poslechů jedné vybrané skladby v řadě. A nejlepší zjištění? Deska z jakékoliv strany a skladby funguje pořád stejně kouzelně a výjimečně.

Zřejmě nejsilněji se Dylanova nesporná genialita v psaní písní projevuje tam, kde uvádí alternativní verzi již známých nahrávek. Například skvělá Can’t Wait, v originále na albu Time Out of Mind, se dočkala hned dvou přehrávek: syrovější a bluesovější na základním disku a její sedmapůlminutové sestřičky v rozšířené edici. Podobně je tomu u Someday Baby (z Modern Times) nebo Mississippi (z Time Out of Mind), která se objevuje v dokonce třech různých verzích. Jeden z nejstarších kusů, Dignity (nevydaná na desce Oh Mercy), je zastoupena originálem a vydařenou demoverzí s pianem.

Je s podivem, jak přirozeně zde působí fakt, že zatímco „běžný písničkář“ vyplodí stěží dva hity za období existence jednoho alba, Dylan dokáže udělat tři různé hity z jediného motivu, navíc z motivu vyřazené nebo „odkopnuté“ písně.

Samostatnou kapitolu pak tvoří vybrané koncertní záznamy písní High Water (For Charley Patton), Cocaine Blues nebo Lonesome Day Blues, ale zejména prověřených hitů Things Have Changed a Cold Irons Bound, jež jsou k nalezení na bonusovém, třetím disku velké edice. Ta je vůbec nejlákavější koupí, protože kromě tří disků a sedmipalce se singlovou verzí Dreamin’ of You a Ring Them Bells se fanouškům dostane rozsáhlý, celobarevný luxusní stopadesátistránkový booklet s množstvím fotografií, ale především informací. Aneb všechno, co jste chtěli vědět o Bobu Dylanovi, ale nevěděli jste, jestli má vůbec cenu se ptát.

Nebojí se prozradit svá tajemství úspěchu: „Staré písně jsou pro mě lexikonem i modlitební knížkou. Můžete tam nalézt veškerou moji filozofii. Věřím Hanku Williamsovi, když zpívá ,Spatřil jsem světlo‘. To je moje náboženství. Nevěřím kazatelům, rabínům, evangelíkům, nikomu takovému. Z těch starých, klasických skladeb jsem se naučil víc než z čehokoliv jiného.“

***

Bootleg Series

Dylanovy Bootleg Series („bootleg“ má původ v anglickém výrazu pro nelegálně nahranou a prodávanou desku; dnes vycházejí oficiální a autorem posvěcené bootlegy běžně) objevily pro fanoušky mnoho téměř zapomenutých skladeb i skutečné přelomové momenty hudební historie. Osmý díl série, mapující nevydané nahrávky a rarity let 1989–2006, volně navazuje na trojici desek The Bootleg Series Volumes 1–3 (Rare & Unreleased 1961–1991). Na přelomu tisíciletí postupně vyšly také tři koncertní nahrávky: The Bootleg Series Vol. 4: Bob Dylan Live 1966 (koncert v Royal Albert Hall v Londýně je považován za jednu z nejdůležitějších desek vůbec), The Bootleg Series Vol. 5: Bob Dylan Live 1975 (z turné The Rolling Thunder Revue) a The Bootleg Series Vol. 6: Bob Dylan Live 1964 (koncert v Philharmonic Hall v New Yorku). Sedmý díl série vyšel v roce 2005 sountrack k dokumentárnímu filmu No Direction Home režiséra Martina Scorseseho. Originální snímek zachycuje Dylanův život v letech 1961–1966.

HODNOCENÍ LN ****

Bob Dylan: The Bootleg Series Vol. 8: Tell Tale Signs 2:17:09, Columbia 2008

Autor: