Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co se škádlívá, rádo se mívá, reagoval Sobotka na Zemanovo popíchnutí

Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou na jmenování vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou na jmenování vlády. | foto: ČTK

PRAHA Prezident si nemůže odpustit bonmot v každé situaci, řekl Bohuslav Sobotka ke kritice Miloše Zemana. Hlava státu mu během jmenování vlády vyčetla 6 věcných chyb v nominačním dopise, který poslal na Hrad. Také vyšlo najevo, že dokument vznikl na sekretariátu ČSSD. Nový vicepremiér Babiš dodal, že je mu Sobotky za faux pas líto.

"Co se škádlívá, rádo se mívá a já doufám, že to bude platit i pro vztahy mezi panem prezidentem a nově vzniklou vládou," reagoval Sobotka na prezidentovu kritiku chybného nominačního dokumentu. Pro připomenutí: v dokumentu byly špatně dvě jména - Mariana Jurečky a Richarda Brabce. U lidovce Jurečky bylo navíc špatné ministerstvo. V dokumentu nebyl také například uveden celý název ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, u Pavla Bělobrádka zase nebyly napsány všechny tituly. O tom, že by za popletený dokument někoho potrestal, Sobotka mlčel.

Dopis ze sekretariátu ČSSD

Za viníka však označil sekretariát Lidového domu (sídlo ČSSD - pozn. red.). "Dopis vznikl na sekretariátu a nevznikal bohužel ještě na Úřadu vlády. Kdyby ho už zpracovával Odbor vládních agend, tak by tam formální chyby nebyly," povzdechl si Sobotka.

"Pana premiéra mi bylo lít, asi bychom ho neměli tolik stresovat. Ale příště by se na to mělo lépe dohlédnout," podpořil premiéra nový místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš.

Návrh nominací na členy vlády.
V návrhu nominací bylo šest chyb.

Návrh nominací na členy vlády.

Rozruch kolem nominačního dopisu vznikl během středečního jmenování vlády na Pražském hradě ve chvíli, kdy prezident republiky překvapil všechny v sále slovy: "Ve třech případech jsem se rozhodl těmto návrhům nevyhovět.” Následně se ukázalo, že jen naráží na chyby v Sobotkově dopise.

V dokumentu s návrhem kandidátů prý byly ještě další tři chyby. „Milý pane premiére, šest chyb v jedenapůlstránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli," rýpl si prezident do předsedy vlády.

Hrad: Chyby trkly každého

"Dopis zkoumal Odbor legislativy a samozřejmě se dostal i na stůl panu prezidentovi. Ale každý, kdo se na ten dopis podíval, tomu bylo hned zcela jasné, o jaké chyby jde a v čem je problém," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podle ústavního právníka Jana Kysely nehrozilo ani hypoteticky, že by prezident mohl jmenovat 2 ministry zdravotnictví. "Vzhledem k tomu, že členy vlády pověřuje prezident republiky a každé ministerstvo je jen jedno, nemůže hlava státu jmenovat ministrem jednoho rezortu 2 různé lidi, přestože by se něco podobného stávat nemělo. Obecně se předpokládá, že jsou všichni dotčení živí a vybaveni mozkem, takže si to mohou mezi sebou  vyjasnit, v důsledku by to tedy nemělo vést k dvěma ministerstvům," zmínil pro server Lidovky.cz Kysela.

"Kdyby v důsledku dopisu pana premiéra byl jmenovací akt špatně a jméno na něm by se neshodovalo se jménem v občanském průkazu kandidáta, tak by se mohlo předpokládat, že jmenování není platné, ale předpokládám, že by vždy došlo k doplňkové komunikaci a obě strany by se domluvily," vysvětluje Kysela nepříjemnosti ohledně spletených jmen budoucích ministrů.

K TÉMATU:

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.