Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Co si Karel myslí o světě?

Česko

Věří tomu, že kam pohlédneme, tam je nějaké znamení, jenom ho musíme umět rozluštit. Není to asi lehké, žít s vědomím, že většina dění ve světě je kýmsi řízená: „Na jedné straně jsem už skoro fanatik v přesvědčení, jak je všechno předem dané, jak nic není náhoda, a zvláště ne v politice a strategii a nových pořádcích, na straně druhé přesto věřím na biomagnetismus a ještě něco navíc, že prostě je nějaký ten „anděl strážný“. Odmalička to vnímám,“ řekl mi v jednom rozhovoru. Bylo to těsně po tragickém zásahu tsunami v Indickém oceánu o Vánocích 2004. Pro Karla Gotta, který se tehdy na Maledivách jen o vlásek s katastrofou minul, byl ten zážitek dalším dokladem oprávněnosti jeho životní skepse.

Po celý svůj dospělý život si pěstuje image nekonfliktního, úspěšného profesionála. A jen málokdy se svěří se svými pochybnostmi, jen občas naznačí, o čem přemýšlí. Pro to publikum, které jej desítky let – vlastně už půl století – bezmezně adoruje, se vyhranil jako kvalitní zpěvák bez výkyvů a bez překvapivých repertoárových hledání a skoků „ode zdi ke zdi“ přesto, že byl schopen uspět i v jiných, nejspíš dráždivějších a objevnějších hudebních sférách.

V muzice je detailně orientovaný, jeho diskotéka je obrovská a stejně tak znalosti stylů, autorů, interpretů světové hudby.

Vlastně je zážitek hovořit s ním na jakékoli téma: pro své občas šokující názory má argumenty podložené četbou, dokumenty, pozorováním, které skládá do souvislostí.

Leckdy jsou jeho závěry pro člověka nepřipraveného třeba nepřijatelné, ale vlastně mu ani nemůže v debatě poučeně oponovat, protože Karel Gott jej hbitě zahrne publikacemi v různých jazycích, jež má v knihovně a které poctivě nastudoval. Kdo jej zná jen jako „zlatý hlas z Prahy“, mohl by Gotta vnímat jako usměvavého, poklidného pána, který si hlídá hlasivky, ve volných chvílích pěstuje rodinné štěstí, tj. potěší se s mladou ženou a na stará kolena rád uspává děti (což je mimochodem všechno pravda). Ale tento populární muž možná právě proto, že veškerého svého úspěchu dosáhl pílí, vytrvalou usilovnou prací na sobě a nepochybně i lecjakým osobním odříkáním, po všechna léta hledá také souvislosti chodu světa a dochází obvykle k nepříliš optimistickým závěrům.

Po ničivých následcích tsunami například s nelíčenými obavami předpovídal, že takových pohrom svět čeká čím dál víc, a odhadoval, který příští labilní útes se asi sesune do moře: „Zítra, za sto nebo za dvě stě let – uvidíme, jestli těch katastrof nebude přibývat, jak to někomu bude vyhovovat. Zmizí les, deštný prales...“ Pro toho „někoho“ by podle těchto úvah zřejmě bylo výhodnější postavit na zničeném pobřeží třeba zbrusu nová turistická centra. Karel Gott v takových debatách vypráví o nebezpečích, která nejsou náhodná, připomene nezveřejňované souvislosti z novodobé historie, ale vždycky dodá, že se svými názory nemůže příliš na veřejnost, protože když se nahlas takto zamyslí, okamžitě se dočká reakce. „Stačí ťuknutí, náznak toho, co tuším nebo vím, okamžitě se ozvou lidi, kteří se o ty věci taky zajímají, hned si vyměňujeme literaturu, která není v knihkupectví k dostání.“ A také se okamžitě ozvou hlasy, že se „ten Gott asi zbláznil“. „Jsou věci tabu, nemůžete je vyslovit, to by se na mě vrhli a rozcupovali,“ soudí celkem oprávněně. A své obavy o chod světa i svá pozorování si tedy nechává pro sebe. Pro své publikum je stejně stále ten nestárnoucí Kája, kterého posluchači chtějí takového, jaký se pro ně vyladil: Spolehlivého, s písněmi, které je nerozčílí, ale uklidňují.

Autor:

Prodej bytu 2+1 57 m2
Prodej bytu 2+1 57 m2

Jurije Gagarina, Havířov - Podlesí, okres Karviná
3 090 000 Kč