Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS a Slušní lidé? Fiala i Klaus ml. pózují na fotce s jejich šéfem. Neznáme ho, vysvětlují

Exprezidentův syn Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezidentův syn Václav Klaus mladší. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Mají k sobě blízko ODS a politické hnutí Slušní lidé, které nedávno proslulo tím, že přímo na jevišti přerušilo kontroverzní inscenaci o vztahu křesťanů a muslimů? Otázku vyvolalo několik fotografií, které se objevily na sociálních sítích. Snímky zachycují předsedu ODS Petra Fialu a také občansko-demokratického poslance Václava Klause mladšího s šéfem Slušných lidí Zdeňkem Pernicou.

Václav Klaus mladší stojí po boku mladého, urostlého a potetovaného muže. Tím mužem je Zdeněk Pernica, předseda hnutí Slušní lidé, které hodlá letos sehrát výraznou roli v komunálních volbách v Brně. Ministerstvo vnitra přitom upozorňuje, že základ hnutí tvoří lidé s neonacistickou minulostí. Klaus na pózování s hlavní postavou Slušných lidí nevidí nic zlého. 

„Byl jsem na boxu, kde se se mnou fotilo asi sto padesát chlapíků, takže vůbec netuším, o koho jde. Denně se fotím s padesáti lidmi,” řekl Klaus pro server Seznam Zprávy k dvojici fotografií, na které upozornil nezávislý novinář Jan Moláček. Fotografie vznikly na kickboxerském mistrovství, jež se tento týden odehrálo v pražském hotelu Podvinný mlýn. Sám Pernica je nadšeným kickboxerem.

Před objektiv fotoaparátu by si s ním Klaus stoupl, i kdyby věděl, o koho jde. Proti Slušným lidem prý nic nemá. „Určitě bych se s ním také vyfotil, fotím se se spoustou lidí a nekádruju,” dodal. Klaus se v minulosti na svém profilu na sociální síti Facebook hnutí zastal, když na několik minut bránili v předvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí, z níž je nejvíce známý výjev Krista ubližujícího muslimce.

‚Jde o naprosto náhodnou fotografii‘

Hnutí nelze považovat za zcela standardní politický subjekt. Slušní lidé na sebe přitáhli pozornost ministerstva vnitra, které jim věnovalo prostor v zprávě o extremismu za druhé čtvrtletí roku 2017. „Toto uskupení se vyprofilovalo jako odpůrce brněnského hnutí Žít Brno. Personální substrát skupiny Slušní lidé tvoří i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí,“ píše resort (zde). Pernica třeba dříve kandidoval za republikány Miroslava Sládka.

Předseda ODS Petr Fiala a Zdeněk Pernica.

Předseda ODS Petr Fiala a Zdeněk Pernica.

V diskusi o snímcích Klause s Pernicou se následně objevila fotografie, na níž vedle šéfa Slušných lidí stojí sám předseda ODS Petr Fiala. Fotografie podle informací serveru Lidovky.cz vznikla v průběhu kampaně ODS před minulými sněmovními volbami v brněnském klubu Semilasso. Fialu váže k Brnu silné poutu, narodil se tu a spojil s ním drtivou většinu svého profesního života. Byl třeba rektorem na zdejší univerzitě.

Fiala pro Lidovky.cz předestřel podobné vysvětlení jako Klaus mladší. V danou chvíli prý neměl informace, s kým pózuje. „Jde o naprosto náhodnou fotografii. Lidé se se mnou fotografují na diskusích a různých akcích, často i desítky, aniž bych mohl vědět o koho jde,“ sdělil předseda ODS s tím, že Pernicu jinak nezná.

ODS se podle Fialy distancuje od extremismu

Hnutí Slušní lidé zaznamenal prý Fiala až poslední květnový víkend, kdy média hojně pokryla jejich vpád na jeviště při zmíněné inscenaci. Blízkost ODS s Pernicovým hnutí vylučuje. „ODS se pod mým vedením vždy distancovala od jakékoli podoby pravicového i levicového extremismu. Na tom nic měnit nebudeme,“ ujistil Fiala.

Řada lidí ale upozorňuje, že ústy Václava Klause mladšího zní ODS daleko intenzivněji nacionálně-konzervativním hlasem, který je typický i pro hnutí Slušní lidé. V tomto ohledu je však Klaus v nejvyšších patrech ODS spíš solitérem. „Pokud jde o stranickou elitu, mám pocit, že Václav Klaus mladší je se svými nacionalisticko-xeonofobními strunkami, které rozehrává, osamocený,“ uvedl pro Lidovky.cz sociolog a politolog Daniel Kunštát.

Petr Fiala při projevu na kongresu ODS v Ostravě.
30 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz .

Nicméně pro stranickou základnu ODS nemusí být snímky Fialy a Klause s Pernicou něčím, co by ji zrovna mělo popudit. Řadové členové takové symbolice mohou rozumět mnohem víc než vedení strany. „V rámci členské základny je třeba říct, že názory, které prezentuje Václav Klaus mladší, přece jen rezonují trochu víc,“ upozorňuje Kunštát. Podle něj je poslední roky typické, že klasické pravicové strany se snaží pracovat s tématy, která jsou blízká pro krajní pravici.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!