Počátkem nové komerčně úspěšné série by měl být film Sherlock Holmes. Na přelomu roku měl světovou premiéru, příští týden bude uveden i v Česku. Světová média už spekulují o „dvojce“, Holmesova protivníka Moriartyho by v ní prý měl hrát Brad Pitt.
Režií snímku, který by měl postavu klasického detektiva přizpůsobit vkusu masového diváka 21. století, byl pověřen Guy Ritchie. Tvůrce je to jistě známý, v posledních letech ale především díky peripetiím jeho manželství s Madonnou. Nad jeho filmy kritika často dost znechuceně ohrnovala nos. Jeho pojetí Sherlocka Holmese ovšem ostrovní média přijala vcelku přívětivě.
Případ, který detektiv z Baker Street ve snímku řeší, recenzenti nemají za dvakrát vzrušující. Figuruje v něm záhrobní mysterium, jež možná má racionální vysvětlení, a tajemná organizace se světovládnými plány, děj přeskakuje mezi paláci a nejhoršími špeluňkami.
Kritici ovšem oceňují způsob, jímž tvůrci stylizují viktoriánský Londýn. Ve filmu si třeba zahraje rozestavěný Tower Bridge - jedna z emblematických staveb britské metropole. V souladu s dobovým vkusem je nový Holmes daleko akčnější, než byly starší filmy o zřejmě nejznámějším detektivovi, je ale pravda, že v prózách Arthura Conana Doylea je Holmes popisován jako muž fyzicky velmi zdatný - především v boxu. Pokud jde o jiné známé detektivovy záliby, tak houslím toho nový Holmes ve filmu moc nedá, z důvodů ochrany morálního vývoje mládeže autoři vynechali i jeho slabost pro morfium. Holmes? Žádný suchar!
Ve způsobu, jímž Holmese zahrál Robert Downey Jr., pak britská kritika a zřejmě i publikum našly značné zalíbení. Herci se podařilo překonat handicap amerického původu - možná i proto, že Downey na plátně i v soukromí prokazuje velký cit pro velmi britský suchý humor. Jeho Holmes je o dost bohémštější, než byly starší detektivovy filmové podoby. Moc nedbá o zevnějšek, je impulzivní, někdy taky docela zlomyslný.
Motorem snímku je především Holmesův vztah s doktorem Watsonem, který je v podání Judea Lawa víc detektivovým partnerem než natvrdlým a průběžně žasnoucím svědkem Holmesovy geniality. Ten vztah ale nepůsobí dvakrát harmonicky. Homes a Watson se v průběhu filmu hašteří jako staří manželé, kteří nemohou být spolu ani bez sebe.
Důležitou vedlejší zápletku také představuje Holmesova značná nelibost nad Watsonovými zásnubami a s nimi souvisejícím odchodem ze společného příbytku. Jistou roli ve snímku má ale také Holmesova dávná protivnice Irene Adlerová (hraje ji Rachel McAdamsová, která pro změnu pochází z Kanady), k níž detektiv chová city platonické, leč velmi něžné.
Dědička práv protestuje Způsob, jímž autoři ústřední dvojici vykreslili, logicky vedl k jistým otázkám. Robert Downey Jr. v televizní talk show odpověděl celkem jednoznačně. Podle něj spolu Holmes a Watson cosi mají a Watsonovo zasnoubení je jenom „krycí manévr“. Proti hercovu vyjádření se ovšem ozvala Andrea Plunketová, jež vlastní autorská práva pro postavu Sherlocka Holmese na americkém teritoriu. Vyjádřila naděje, že Downey v televizi jenom vtipkoval, a dala najevo, že pokud by tvůrci chtěli v příštím pokračování udělat z Holmese a Watsona homosexuální dvojici, nedala by k tomu svolení. „Nejsem nepřátelská vůči homosexuálům, ale vůči těm, kdo by chtěli měnit ducha Doyleových knih,“ vysvětlila.
Další „Šerloci“
Basil Rathbone: Hrál detektiva ve čtrnácti filmech v letech 1939-46, snímky se odehrávaly v současnosti, Holmes v nich mimo jiné honil nacisty. Peter Cushing: Hvězda britských hororů si Holmese poprvé zahrála ve Psu baskervillském z roku 1959. Christopher Plummer: V hororově laděném filmu Vražda na úrovni (1979) šel po stopách Jacka Rozparovače. České děti, jež na nepřístupný film pronikly, si pak měly o čem vyprávět. Michael Caine: V komedii Nevyřešený případ (1988) je Holmes neschopný opilec, skutečný detektiv je Watson.