Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co to ti lidé pijí? Pátrají strážníci

Česko

BRNO Držet v centru Brna v ruce otevřenou lahev od piva či jiného alkoholu může zadělat na velkou potíž. V ulicích moravské metropole platí zákaz pití lihovin. Jenomže aby podle od minulého pátku platné vyhlášky mohli strážníci trestat, musejí dokázat, že nápoj alkohol obsahuje. A to tak jednoduché není.

„Základ se odvíjí od přímého pozorování situace strážníkem na místě,“ tvrdí mluvčí městské policie Zdeněk Novák. Buď se podezřelý k přestupku přizná, nebo strážník musí vše zdokumentovat a předat příslušné radnici.

A v tom je potíž. „Dokázat, zda v té době u sebe měl, či neměl alkohol, a zda ho navíc pil na veřejném prostranství, není snadné,“ poznamenal jeden z brněnských advokátů. Podobný soudní spor prý nepamatuje. Strážník může žádat po člověku s lahví v ruce prokázání totožnosti, vysvětlení, může sepsat i svědky a smí odejmout věc, u níž se domnívá, že pomáhá ke spáchání protiprávního jednání. „Je tu i možnost orientační dechové zkoušky či poskytnutí součinnosti, například svolením k přičichnutí strážníka k tekutině v lahvi,“ připomíná Novák.

Politici zdůrazňují, že vyhláška cílí na nejproblémovější skupiny. „Nemůžeme strážníky podceňovat, potřebovali dostat předpis, který jim umožňuje zasáhnout právě u těch skupin, které lidé znají,“ připomíná starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. Dosud vždy museli městští policisté najít lidi, kteří dosvědčili, že opilci budí veřejné pohoršení – až poté směli zasáhnout.

Také většina Brňanů ale bere omezující vyhlášku jako prospěšnou věc. „Když se večer procházíte po náměstí Svobody, vypadá to někdy spíš jako v putyce. Ožralci se válí po lavičkách, pokřikují – a nikdo s tím doteď nic nedělal,“ míní například jedna z obyvatelek centra města Eva Menšíková. Včera brzy odpoledne to ale ještě v centru města nevypadalo, že nějaká nová vyhláška platí. Kromě žebráků tu klidně pospával na lavičce za pódiem na náměstí i polosvlečený opilec.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!