Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Připravujeme choulostivější druhy na přezimování.

Některé druhy rostlin špatně snášejí naši vlhkou zimu (např. lewisia cotyledon), proto je přikryjeme deskou, sklem či bedýnkou tak, abychom zamezili zvlhčení půdy v okolí kořene.

Toto vlhké a studené počasí již ukončilo pěstování druhů jako jsou cukety, tykve, okurky, rajčata. Plody sklidíme, u rajčat otrháme i zelená rajčata, která necháme v bedýnce v teple postupně dozrát.

Chladné noci už nemohou snášet některé pokojové rostliny, které jsme venku letnili. Proto je přeneseme na obvyklá stanoviště do bytu.

Ve skleníku či pařeništi vyséváme ředkvičky, špenát.

Nadále pokračuje období sázení cibulovin na naší zahradě.

Dosypeme rašelinu k rododendronům, azalkám, kanadským borůvkám a jiným vřesovištním rostlinám. Takto namulčovaná rašelina zamezí vzlínání a odpařování tolik potřebné vody a navíc pomůže snížit hodnotu PH. V žádném případě nesmíme vřesovištní rostliny okopávat!

Při suchém počasí zaléváme konifery a stálezelené listnáče.

Stále ještě sekáme trávu a sekačku můžeme použít i při sběru listí.

Na očištěné kmeny ovocných stromů - čistění provádíme ocelovým kartáčem - připevníme lepové pásy proti píďalce zhoubné a píďalce podzimní.

Kompost Starý kompost proházíme přes síto a přisypeme jej k rostlinám, popřípadě rozvezeme po záhonech, které později zryjeme. Připravíme si nový kompost, který díky množství rostlinných zbytků do zimy zaplníme.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!