Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Na zahrádce už kvetou jarní cibuloviny – sněženky už dokvétají, zato krokusy jsou v plné kráse a hyacinty a narcisky už vystrkují ven poupata. Přihnojíme tyto rostliny rozhozením vícesložkového hnojiva, jako je např. cererit.

Po odkvětu u těchto rostlin odstraníme semeníky. To proto, aby zbytečně nevysilovaly cibule rostlin. Semeníky nemusíme odstraňovat u drobnokvětých rostlin, jako jsou sněženky nebo ladoňky, které se ze semen velmi dobře množí, a tak rychleji zaplní daný prostor. Pokud jsme si koupili přirychlené cibuloviny v květináči a odkvetly nám, můžeme je zasadit do zahrádky. Následnou péči o rostlinky přenecháme přírodě – ta si s nimi poradí lépe než my. Pokud je chceme pěstovat v květináči, rostliny zaléváme a přihnojujeme až do doby, kdy jim začnou listy žloutnout (červen, polovina července), v té době omezíme zálivku na minimum.

Pravidelně v intervalu 14 dní přihnojujeme pokojové rostliny. Dodržujeme návod daného hnojiva. Pokračujeme v prořezávání ovocných stromů a začínáme s řezem peckovin.

Provedeme chemickou ochranu přípravkem proti květopasu jahodníkovému. Přípravek se aplikuje postřikem přímo do středu rostlin. Provádíme předjarní postřik ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům, vždy dodržujeme výrobcem předepsaný návod a bezpečnostní pokyny.

Broskvoně ošetřujeme proti kadeřavosti vhodným přípravkem. Postřik provádíme v době nalévání pupenů před rašením. Dáváme jeden až dva postřiky v intervalu deseti dní.

O autorovi| Miroslav Moravec, zahradník

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...