Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Je po 15. květnu a nejistota z ranních mrazíků pominula, beze strachu můžeme vysazovat na záhony rajčata, papriky, okurky, cukety, celer, v teplejších oblastech melouny.

Do oken můžeme umístit truhlíky s letničkami, jako jsou pelargonie, petunie, fuchsie, begonie.

Přímo na záhony vyséváme košťálovou zeleninu pro pozdní sklizeň, jako je pozdní zelí, kapusta, květák, kedlubny a letní hlávkový salát.

Pokojové rostliny můžeme vyletnit tak, že je přeneseme ven. Nejprve do stínu alespoň na tři dny a teprve potom je přemístíme na světlejší stanoviště – vždy podle nároků dané rostliny.

Neustále kontrolujeme zdravotní stav rostlin, hrozí především padlí (účinné přípravky jsou DISCUS, RUBIGAN 12EC, SAPROL NEW), u růží pak černá skvrnitost (DITHAN M45).

Ze škůdců rostliny ohrožují zejména mšice (MOSPILAN 20SP, PIRIMOR 50WG), třešně pak vrtule třešňová, která způsobuje jejich červivost (proti tomuto škůdci rozmisťujeme lepové desky, jež nám slouží k signalizaci výskytu vrtule třešňové, vhodný přípravek je např. DECIS FLOW 2,5 nebo CALYPSO 480 SC ).

Ovocné stromy okolo řezných ran, dále kmen a větve obrůstají jednoletými výhony, takzvanými vlky. Ty můžeme teď snadno vylámat, jelikož jsou ještě nevyzrálé, koruna nám tolik nezahoustne a ušetříme si práci, kterou bychom museli dělat později.

Pokud jsme to neudělali v předchozí době, tvarujeme korunu u ovocných stromů ohýbáním větví do vodorovné polohy. Tím se oslabí růst a podpoří se tvorba plodného obrostu.

Kontrolujeme úvazky stromů – to aby nedocházelo ke vrůstání provázků do kůry větví a kmenů.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Autor: