Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Včas odstraňujeme obrost výhonů, které se tvoří na podnožích - jde jak o ovocné dřeviny, tak i o okrasné.

Jeden příklad: máme-li červenolistý javor Acer palmatum „Atropurpureum“ a z podnože začne vyrůstat větev s listy zelenými, odstraníme ji hned, dokud je malá. Časem by zmohutněla a vzala by veškerou sílu naroubované kulturní odrůdě. Navíc čím větší vznikne rána po odstranění větve, tím více vzniká kolem rány nových pupenů, které mohou znovu vyrašit.

Provádíme probírku plodů u broskvoní. Při probírání plodů odstraníme malé a poničené plody, na větvích ponecháme jen zdravé broskve, které jsou od sebe pravidelně vzdálené alespoň 10-15 cm. Zajistíme si tím kvalitnější a větší plody a rostlina tak nebude přetěžována velkým množstvím plodů, které by ani nedosáhly své standardní velikosti dané odrůdy.

Můžeme přistoupit k řezu skořápkovin, jako je ořešák vlašský nebo líska. S řezem ořešáku začínáme v době, kdy mladé výhony dosahují délky alespoň 30 mm, to bývá většinou koncem května, a pokračovat můžeme celý červen. U starších rostlin provádíme jen udržovací řez jednou za tři roky.

Stále ještě můžeme sázet mečíky - gladioly. Čas máme až do konce května. Sázíme je do hloubky 10-15 cm, to proto, aby se při své výšce nevyvracely.

Odstraníme odkvetlá květenství u rododendronů a azalek. Po odkvětu můžeme azalky mírně zastřihnout, ale jen tam, kde jsou listy, hlouběji nestříháme. Mírným sestřižením docílíme hustšího a kompaktnějšího tvaru rostliny.

U révy vinné provádíme vylamování výhonů, kterému říkáme podlom. Odstraňujeme ty výhony, které jsou přebytečné, příliš slabé nebo bez násady květů.

O autorovi| Připravuje Miroslav Moravec zahradník

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!