Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Připravuje Miroslav Moravec zahradník Od poloviny června vyséváme dvouletky do pařeniště či truhlíku – jsou to třeba macešky, sedmikrásky, pomněnky, hvozdík vousatý, hvozdík karafiát, chejr vonný, zvonek prostřední. Tyto dvouletky budeme vysazovat na záhony až v září, místo letniček.

Dvouletky se dobře kombinují s cibulovinami, jako jsou tulipány a narcisky. Výsev udržujeme stále vlhký, za horkých dnů větráme a stíníme. Zvláště macešky jsou při klíčení choulostivé na přeschnutí substrátu.

Děláme probírku plodů jabloní, hrušek, broskví. Odstraňujeme plody slabé, poničené a ty, kterých je víc pohromadě, probereme a necháme vždy jen po jednom ve vzdálenosti od sebe minimálně 10 cm.

Při dozrávání jahod dáváme pozor na zdravotní stav plodů a včas odstraníme nahnilé či plesnivé. To proto, aby nedocházelo k dalšímu šíření plísně šedé a zabránilo se dalšímu znehodnocování plodů.

Stříháme živé ploty. Živé ploty z opadavých listnatých dřevin stříháme během vegetace 3x až 5x, záleží na růstu dané rostliny a podmínkách, kde roste.

Častějším stříháním docílíme hustšího zavětvení, a tím i pevnější stavbu živého plotu. U stále zelených a jehličnatých rostlin je to 2x až 3x za rok.

Při stříhání dodržujeme pravidlo, že základna živého plotu je vždy širší než vršek, a to asi o 10 cm na jeden výškový metr. Pravidlo neplatí u habru, u něj můžeme tvarovat kolmou stěnu až do 2 m. Se stříháním živých plotů začínáme už od nasázení, jedině tak můžeme docílit úzké a přitom husté stěny bez řídkých míst.

Pokojové rostliny můžeme vyletnit tak, že je přeneseme ven nejprve alespoň na tři dny do stínu a teprve potom je přemístíme na světlejší stanoviště podle nároků dané rostliny.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....