Připravuje Miroslav Moravec zahradník Od poloviny června vyséváme dvouletky do pařeniště či truhlíku – jsou to třeba macešky, sedmikrásky, pomněnky, hvozdík vousatý, hvozdík karafiát, chejr vonný, zvonek prostřední. Tyto dvouletky budeme vysazovat na záhony až v září, místo letniček.
Dvouletky se dobře kombinují s cibulovinami, jako jsou tulipány a narcisky. Výsev udržujeme stále vlhký, za horkých dnů větráme a stíníme. Zvláště macešky jsou při klíčení choulostivé na přeschnutí substrátu.
Děláme probírku plodů jabloní, hrušek, broskví. Odstraňujeme plody slabé, poničené a ty, kterých je víc pohromadě, probereme a necháme vždy jen po jednom ve vzdálenosti od sebe minimálně 10 cm.
Při dozrávání jahod dáváme pozor na zdravotní stav plodů a včas odstraníme nahnilé či plesnivé. To proto, aby nedocházelo k dalšímu šíření plísně šedé a zabránilo se dalšímu znehodnocování plodů.
Stříháme živé ploty. Živé ploty z opadavých listnatých dřevin stříháme během vegetace 3x až 5x, záleží na růstu dané rostliny a podmínkách, kde roste.
Častějším stříháním docílíme hustšího zavětvení, a tím i pevnější stavbu živého plotu. U stále zelených a jehličnatých rostlin je to 2x až 3x za rok.
Při stříhání dodržujeme pravidlo, že základna živého plotu je vždy širší než vršek, a to asi o 10 cm na jeden výškový metr. Pravidlo neplatí u habru, u něj můžeme tvarovat kolmou stěnu až do 2 m. Se stříháním živých plotů začínáme už od nasázení, jedině tak můžeme docílit úzké a přitom husté stěny bez řídkých míst.
Pokojové rostliny můžeme vyletnit tak, že je přeneseme ven nejprve alespoň na tři dny do stínu a teprve potom je přemístíme na světlejší stanoviště podle nároků dané rostliny.