14. října 2012 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co vám uniklo z volební neděle: kolik je komunistických voličů?

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Jiří Dolejš na tiskové konferenci v centrále strany v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Jiří Dolejš na tiskové konferenci v centrále strany v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Rudý říjen, čili úspěch komunistů v českých krajských a senátních volbách, se začíná analyzovat. Pohled do statistik říká, že komunistům přibylo sto tisíc hlasů v krajských volbách. Prezident Klaus jen konstatoval, že levice "drtivě vyhrála". Komentátor LN Petr Kamberský na druhé straně vidí "Nečasovo rudé vítězství".

Kdo přišel o víc a volební bonmoty přetažených politiků

Volební neděle přinesla hlavně rozbor volebních výsledků. Prohrál více Nečas, jehož ODS sčítá ztráty v krajských i senátních volbách, nebo Bárta (VV) či Paroubek (VV), jejichž malé strany nezískaly nic. Volební výsledky také strhly některé politiky k pozoruhodným výrokům, přečtěte si ty nejzajímavější.

Historický úspěch komunistů, glosují české volby ve světě

Drtivé výhry levice v Česku si všímají i zahraniční média. Většina zpravodajských serverů hodnotí výsledek jako reakci na nepopulární reformy Nečasova kabinetu. Rakouský Der Standard píše o historickém úspěchu komunistů - více čtěte zde:

"Nečasovo rudé vítězství"

Volby strhly k reakcím komentátory Lidových novin. Jejich postřehy si přečtěte zde:

Komunisté mají o sto tisíc hlasů víc než v minulých krajských volbách

Čísla se dají číst různě. Třeba tak, že komunisté mají o sto tisíc hlasů víc než v minulých krajských volbách. Ale také mají o padesát tisíc míň, srovnáme-li celkové číslo s posledními poslaneckými volbami. Anebo sociální demokraté: nevládli, přesto tratili. Pozoruhodné je i vítězství ČSSD ve Středočeském kraji, kde v minulém volebním období řádil David Rath.

Vítězové chtějí hejtmana a jednoduchá řešení podle Svobody

Server Lidovky.cz přinesl během dne rozhovory s vítězi i poraženými.

Komunistům zatopili jen hackeři z hnutí Anonymous

Hackeři z Anonymous v reakci na volební úspěch komunistů napadli web brněnské organizace strany. Voličům KSČM vzkázali, že jsou idioti, kteří nesledují, kam Česko míří. Čtěte zde: 

mprMartin Prachař, Lidovky.cz