13. ledna 2015 21:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co vám uniklo: šéf VZP na výslechu, konec bezpohlavního gothaje i Halík není z Mimoně

Já nejsem Charlie, říká filozof a kněz Tomáš Halík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Já nejsem Charlie, říká filozof a kněz Tomáš Halík. | foto: Richard CortésLidové noviny

PRAHA Neměli jste čas sledovat přes den zprávy? Přinášíme pro vás přehled nejdůležitějších událostí dne.

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Ukrajinisté Zemanovi: Káráte hříchy minulosti, ale sám relativizujete zabíjení

Korespondence mezi prezidentem Milošem Zemanem a ukrajinisty na téma Stepan Bandera a ukrajinská krize nabírá na obrátkách. „Doufáme, že odvahu, kterou projevujete ve válkách 70 let starých, projevíte rovněž ve střetu s dnešními agresory,“ kontruje úterní odpověď Zemanovi, pod níž je tentokrát podepsáno hned devět odborníků. (Více čtěte zde.)

Před terorem Boko Haram uprchlo za dva týdny 20 tisíc Nigerijců

Za poslední dva týdny uteklo z Nigérie před radikální islamistickou organizací Boko Haram do sousedního Čadu, Kamerunu a Nigeru zhruba 20 000 lidí. Pro jedny z nejchudších zemí Afriky, které mají potíže s nasycením a ochranou vlastních obyvatel, tak příliv běženců znamená další zátěž, varovala v úterý agentura Reuters. (Více čtěte zde.)

České Tesco chystá vyhazov stovek lidí. Odbory vyhrožují stávkou

Odbory obchodního řetězce Tesco v Česku vyhlásily stávkovou pohotovost a připravují krizový scénář. Společnost plánuje uzavřít hypermarket v Ústí nad Labem a pražský supermarket ve Smíchovské tržnici. (Více čtěte zde.)

3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Šéf VZP se zapotil u výslechu. Kontakty s Rittigem? Nesmysl, tvrdil Kabátek

Ředitel největší pojišťovny v zemi čelil policejnímu grilování kvůli kontaktům s lobbistou Ivo Rittigem a možnému krytí korupce v Nemocnici Na Homolce. Šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka spojují s Rittigem poznámky obviněného exředitele špitálu Vladimíra Dbalého. Kabátek však u výslechu jakékoliv kontakty s lobbistou rezolutně popřel. (Více čtěte zde.)

Soud zveřejnil posudek na Mynářovu vilu až po medializaci kauzy

Kolem Mynářovy vily se nečaruje jenom s čísly, ale i s klíčovými dokumenty. Městský soud v Praze měl posudek tržní ceny Mynářovy vily od září 2011. Dokumenty však zveřejnil až 8. ledna 2015 – tři dny poté, co se o kontroverzní koupi začala zajímat média. (Více čtěte zde.)

Kebab a peníze pro teroristy? Okamura mluví jako malé dítě, říká český muslim

Střelba v redakci Charlie Hebdo nebo iniciativa Islám v České republice nechceme hýbe v současnosti českým veřejným prostorem. Zeptali jsme se českého muslima Erola Kaye, jaký je jeho názor na soužití muslimů s Čechy. Pro Lidovky.cz uvedl, že umírnění muslimové nemohou být trestáni za činy radikálů. Charlie Hebdo podle něj zase ukazuje, že se Evropané až příliš zajímají sami o sebe. (Více čtěte zde.)

3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

Řetězce už neschovají gothaj pod bezpohlavní značku, těší Romana Vaňka

Známého kuchaře Romana Vaňka tolik netrápí, že tuzemské supermarkety nemají přesnou definici českého výrobku. Za klíčové naopak považuje to, že od Nového roku musí řetězce odkrýt, kdo jim vyrábí potraviny prodávané pod jejich privátní značkou. (Více čtěte zde.)

PETRÁČEK: Halík ve svém postoji k Charlie Hebdo není z Mimoně ani sám

Tomáš Halík si svým postojem „Já nejsem Charlie“ naběhl. Tak lze aspoň soudit z reakcí, které na jeho argumenty přicházejí. Halík ve svém komentáři pro LN samozřejmě nehájí vyvraždění redakce časopisu Charlie Hebdo džihádisty. Svůj odsudek zločinu a solidaritu s obětmi podává jasně, bez vytáček či relativizací. (Více čtěte zde.)

Politici v Německu to umí, lidé ale spokojeni nejsou, říká Čech

Václav Ovsianka se do sousedního Německa přestěhoval před 34 lety. Po přestěhování se cítil volný, jak sám zdůrazňuje. „Bylo to pro mě tehdy překvapení, jak se v Německu otevřeně v politice diskutuje. To neznamená, že jsou zde lidé s politikou spokojeni, ale naříká se na vysoké úrovni,“ říká. (Více čtěte zde.)

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz