Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co vám uniklo: Sobotka káže církvi chudobu i černá Blanka

Česko

  19:59
Neměli jste čas sledovat přes den zprávy? Přinášíme pro vás přehled nejdůležitějších událostí dne.

Bohuslav Sobotka vidí řešení současné vládní krize v předčasných volbách. foto: ČTK

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Církev má žít v chudobě a starat se o potřebné, řekl Sobotka

Církve by podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky měly výrazně zredukovat rozsah finančních náhrad, které jim má stát podle restitučního zákona vyplatit za nevydaný majetek. Konkrétní sumu, jak velké částky z 59 miliard korun by se církve měly vzdát, ale dnes Sobotka říci nechtěl. 

ČTĚTE VÍCE:

Blanka je patrně černá stavba, kontruje Praha. Platit Metrostavu nehodlá

Smlouva mezi Prahou a firmou Metrostav na stavbu tunelového komplexu Blanka je podle vedení města od začátku neplatná. Praha stavbu nemůže dostavět ani převzít, tvrdí kontrolní odbor magistrátu. S materiálem se ve středu na mimořádném jednání seznámili pražští radní. 

ČTĚTE VÍCE:

Na místě Houskovy vraždy. Divím se, že vydržel tak dlouho, říká sousedka

O pondělní vraždě šedé eminence ústecké ČSSD slyšeli v ­televizi nebo o ní četli v novinách. V centru města se smrt Romana Housky příliš neřeší. Dramaticky jiná nálada ale panuje v místě jeho bydliště.

ČTĚTE VÍCE:

3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Na dopadení vraha Housky si dávám měsíc, říká žalobce

Když vraha Romana Housky policie nechytí do měsíce, bude velmi složité ho dopadnout, přiznává krajský státní zástupce Jan Jakovec. Serveru Lidovky.cz nicméně řekl, že věří v úspěch policie. Detaily z vyšetřování však i nadále striktně odmítá přibližovat. 

ČTĚTE VÍCE:

Porevoluční Libye: rozvrácený stát, kde nepanuje vláda ani zákon

Násilné střety v ulicích měst, únosy vysoce postavených funkcionářů, svévole ozbrojených milicí. A slabá ústřední vláda, v jejíž silách není účinně zasáhnout. Tak vypadá Libye dva roky po svržení Muammara Kaddáfího. Občanská válka vytvořila v zemi mocenské vakuum, kterého milice zneužívají k prosazování vlastních zájmů, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz odborník na Blízký východ Oldřich Vondruška z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

ČTĚTE VÍCE:

Šéf ústecké ČSSD: Vraždu ani politiku teď neřeším, musíme pomoci rodině

Šéf ústecké ČSSD Radek Scherfer nechce spekulovat, co může být za smrtí jeho spolustraníka Romana Housky. V příštích dnech podle něj bude pro severočeské sociální demokraty prioritou pomoc Houskově přítelkyni Janě Vaňhové a zbytku rodiny. Scherfer označil situaci kolem smrti vlivného sociálního demokrata za bezprecedentní. 

ČTĚTE VÍCE:

3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

Na Češích mi nejvíc vadí lenost, říká student z Ukrajiny

Dvaadvacetiletý Jurij Naumenko z Ukrajiny žije v České republice od sedmnácti let. Podle něj jsou Češi líní a nedávají také příliš najevo své emoce. Češtinu se naučil celkem dobře. Potřebuje ji pro studium, ale chce také ovládat jazyk, kterým mluvil Alois Jirásek.

ČTĚTE VÍCE:

Syrová strava jako životní styl. Objevte kouzlo raw food

Řepové špagety s křenovu omáčkou nebo greenburgers s mrkvovými chipsy. Tato netradiční jídla můžete ochutnat ve vitariánské restauraci Secret of raw, která je v Praze jediná svého druhu. Kuchaři tam připravují výhradně syrové jídlo neboli raw food. Majitelka Eva Kavková přiblížila v rozhovoru pro Lidovky.cz tuto netradiční stravu i svůj vztah k vitariánství. Podělila se také o své oblíbené recepty. 

ČTĚTE VÍCE:

Nevyhazovat a nehýřit. Podle Vrtišky a Žáka je udržitelnost nutností

Bývalí spolužáci, dnes spolupracovníci. Roman Vrtiška a Vladimír Žák navrhují postele, loga, obchody i rodinné domy a za svou práci byli oceněni v České republice i v zahraničí. Co spojuje jejich široké portfolium? V on-line rozhovoru uvedli, že základní nutností je pro ně udržitelnost.

ČTĚTE VÍCE:

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...