Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co vám uniklo: ukrajinská prohra, obstrukce v Rathově kauze i postrach kuchyně

Česko

  20:25
PRAHA - Neměli jste čas sledovat přes den zprávy? Přinášíme pro vás přehled nejdůležitějších událostí dne.

Navzdory příměří, jež oficiálně platí od nedělní půlnoci, se na východě Ukrajiny dál bojuje. Snímek zachycuje dělostřeleckou palbu v okolí města Debalceve. foto: Reuters

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Na obranu Debalceve jsme měli muže i zbraně, kritizují vojáci ukrajinské velení

Ztráta Debalceve vyvolala tvrdou kritiku, která zaznívá na adresu kyjevského vojenského velení na sociálních sítích i na ukrajinských zpravodajských serverech. Navzdory prohlášení prezidenta Petra Porošenka o „organizovaném a plánovitém“ stažení jednotek je debalcevský ústup podle ukrajinské opozice a velitelů dobrovolnických praporů projevem chyb armádního velení. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

Miloš Zeman pohrozil vedení ČNB. Posílil tím kurz koruny

 Prezident Miloš Zeman při jmenování nových členů bankovní rady České národní banky nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny. V radě chce mít lidi podporující vstup Česka do eurozóny. Svým výrokem posílil kurz koruny na nejvyšší úroveň od loňského července. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

Islámský stát v Libyi? Rozvrácená země jako most džihádistů do Evropy

 Radikální organizace Islámský stát (IS) chce do Libye poslat velké množství svých bojovníků s úkolem dostat se jako uprchlíci přes Středozemní moře do Evropy. Mají pak rozpoutat útoky v jihoevropských městech a pokusit se útočit i na nákladní lodě. S odvoláním na dopisy, jejichž autory jsou stoupenci IS, o tom informoval britský list The Telegraph. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Kauza Rath: advokátce půjčili miliony, ona zbrzdila proces

 Je to dosud nepopsaná vazba, která může osvětlovat, proč se proces s Davidem Rathem loni zadrhnul. Dva z obhájců mají k sobě velmi blízko. Rodina Rathova právníka Adama Černého pomohla advokátce Barboře Barcalové k lukrativní nemovitosti v pražské vilkové čtvrti. A právě Barcalová v minulých týdnech pomohla rozsudek ve sledované kauze oddálit. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE. 

Chci rozkrýt celou skupinu kolem Rittiga, vypověděl klíčový svědek Olea

O poznání rychleji než loni v září proběhl druhý výslech klíčového svědka v kauze Oleo Chemical Jaroslava Kubisky. Státnímu zástupci potvrdil, že trvá na své původní osmihodinové výpovědi, v níž popisuje, jak skupina kolem Ivo Rittiga vyváděla peníze přes zahraniční účty. Vůbec poprvé Kubiska prohlásil, že chce být spolupracujícím obviněným. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

Nákupy v Německu frčí i přes pádkoruny. Nahrává jim levný benzin

Na začátku se roku se česká měna sunula ke dnu, euro stálo hodně přes 28 korun. Zdálo se, že slabý kurz – trvající od předloňských intervencí ČNB – může zasáhnout i oblíbené nakupování v Německu. To se ale podle ekonomů či cestovek nestalo. Zásluhu na tom mají mimo jiné levnější benzin a nafta. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

PUNČOCHÁŘ: Mladí kluci z učňáku? Postrach kuchyně!

Zase jsem měl jednou slabou chvilku a chtěl jsem dát šanci mladému klukovi z učňáku – obor kuchař/číšník. A zase jsem se přesvědčil, jak zbytečná je škola, na kterou chodil. Žádná úroveň, žádné chování, žádná pokora a hlavně z oboru neuměl zkrátka vůbec nic. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

Peroutkova vnučka: Ovčáček by měl hledat článek a nepronášet osobní soudy

 Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se v úterý opět opřel do Ferdinanda Peroutky. Podle jeho slov měl po okupaci v roce 1939 přestat psát, aby se jako novinář neznemožnil. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová ze Sdružení Ferdinanda Peroutky serveru Lidovky.cz řekla, že pokud chce Ovčáček o Peroutkovi mluvit, měl by v první řadě najít článek. Vytrhávat z kontextu a kritizovat s odstupem času prý umí každý. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

VIDEO: Neskutečný finiš. Nezdolná Keňanka proťala cíl po čtyřech

Tahle žena se jen tak nevzdá! Keňská běžkyně Hyvon Ngetichová v závěru maratonu v texaském Austina přišla o síly a vytrvalostní závod dokončila na kolenou. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE.

Autor: