Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co vám uniklo: zmizelé miliony, spor o protézy i Flemingova plíseň

Česko

  19:30aktualizováno  4. září 7:24
PRAHA - Neměli jste čas sledovat zprávy? Vybrali jsme pro vás nejdůležitější události dne.

Změny v pražské hromadné dopravě. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Kvůli IZIP padlo trestní oznámení. Heger: Zmizelo přes 450 milionů

V projektu zdravotních knížek IZIP se Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) ztratilo přes 450 milionů korun. Oznámil to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), podle něhož už jeho úřad kvůli podezření na spáchání trestného činu informoval Nejvyšší státní zastupitelství.

ČTĚTE VÍCE:

Nečas napsal Klausovi: Restituce opravdu neprolomí rok 1948

Petr Nečas vyhověl požadavku prezidenta Klause, aby mu osobně garantoval neprolomení restituční hranice 25. února 1948. V dopise jej ujišťuje, že restituce nezasáhnou majetky vyvlastněné v pozemkové reformě z roku 1947. Podobný dopis zaslali prezidentovi dříve v pondělí i zástupci církví.

Ústavní soud také dnes vydal rozhodnutí, podle něhož se mohou církve majetku domáhat soudní cestou a nemusejí čekat, až vstoupí v platnost zákon, který se snaží schválit koalice.

ČTĚTE VÍCE:

Vždyť to jede jinam! Dopravní revoluce v Praze začala naostro

Vždyť to jede jinam! říká si mnoho cestujících v pražské hromadné dopravě po vzoru informační kampaně dopravního podniku. Radikální změna systému jízdních řádů totiž vstoupila do ostrého provozu právě dnes, kdy se děti vrací do školních lavic a mnoho lidí poprvé po dovolené vyrazilo do zaměstnání.

ČTĚTE VÍCE:

3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Proč zůstal Rath ve vazbě: kvůli penězům a koupi firmy v zahraničí

Z dosud neveřejného soudního usnesení lze vyčíst, že Davidu Rathovi "zcela reálně" hrozí 8,5 roku vězení. A nejen to. Exhejtman se spoluobviněnými rozmlouval o tom, že miliony je nejlépe uložit v zahraničí, případně si v cizině koupit firmu.

Během dne vystoupil David Rath před poslanci imunitního a mandátového výboru. Obsáhle zpochybňoval policejní práci, pak poslanci odhlasovali, že doporučí sněmovně, aby Ratha vydala k dalšímu trestnímu stíhání.

ČTĚTE VÍCE:

Jízdní řád nahradil jízdní neřád, stěžují si cestující na změny MHD

Radikální změny v pražské hromadné dopravě vstoupily do ostrého provozu. Očekávaný kolaps v první školní den se nekonal a ranní špička byla bez větších komplikací především proto, že se lidé o změnách dozvěděli na internetu.

ČTĚTE VÍCE:

Politici za kritizovanou zoo stojí. Změny ve vedení nechystají

Vyloučení královédvorské zoo ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA) bere Královéhradecký kraj, který je jejím vlastníkem, jako velkou křivdu. Stejně jako zoologická zahrada prý nezná pravé důvody vypovězení spolupráce.

ČTĚTE VÍCE:

3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

Objev roku Klára Šumová doporučuje: Filmy, opery a designéři

Mladá designérka Klára Šumová doporučuje jízdu na kole českými vesnicemi, operu i film Wese Andersona. Za poslední dobu mi připadal NEJKRÁSNĚJŠÍ A NEJMILEJŠÍ FILM  od Wese Andersona, Moonrise Kingdom. Mám ráda jeho tvorbu, použitou hudbu, herecké  obsazení a vizuál jeho filmů.

ČTĚTE VÍCE:

Stěžoval si na protézy soupeře. Teď se Pistorius kaje

Slavný handicapovaný sprinter Oscar Pistorius se omluvil soupeři za špatné načasování kritiky. V rozběhu nedělního závodu kategorie T44 na 200 metrů sice vyhrál časem 21,30 sekundy a oslavil nový světový rekord paralympijských her, ale později ve finále skončil překvapivě druhý. A stěžoval si, že brazilský vítěz Alan Oliveira měl příliš dlouhé protézy.

ČTĚTE VÍCE:

Fleming zkoušel svou "plísňovou šťávu" na kolegovi

Organizovaný nepořádek a vrozená šetrnost stály mimo jiné u zrodu jednoho ze zásadních léků v historii medicíny - penicilinu. Stalo se tak 3. září 1928, kdy se Alexander Fleming vrátil po dovolené do své laboratoře v londýnské nemocnici a při úklidu se rozhodl nevyhodit, nýbrž blíže prozkoumat pár zplesnivělých vzorků. Než však objev tohoto skotského lékaře došel uplatnění a začal zachraňovat lidské životy, uplynulo dalších 15 let.

ČTĚTE VÍCE:

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat