Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co viděl, točil a leckdy (ne)prozradil Josef Klíma

Česko

Nejde o paměti v pravém slova smyslu, Josef Klíma, do nedávna pátrací reportér komerční televize, otevřel svůj pomyslný zápisník a leccos podstatného z něj zveřejnil. Knihu svých především pracovních vzpomínek nazval Vlastníma očima (s podtitulem Před kamerou i za ní) se zjevným odkazem na populární, ale už zastavený televizní pořad Na vlastní oči, v němž byl významným aktérem. Tím, že ozřejmuje nejen vlastní pohnutky, ale také a především realitu, s níž se coby investigativní novinář každý den posledních patnáct let na Nově, ale předtím i jinde, potýkal, učinil další krůček k tomu, co bychom měli (a ne vždy chceme) o současnosti této společnosti vědět.

Josef Klíma tu víc, tu méně otevřeně vypráví o jednotlivých kauzách, na jejichž otevření a leckdy i vyřešení měl lví podíl. Čtenář nahlédne do metody reportérovy práce, něco (ne vše) se dozví o získávání (zištných i nezištných) tipů a využívání kontaktů a je mu dovoleno poodhalit i leckterá tajemství, jež nemohla být zveřejněna (pro nedostatek důkazů, proto, že existuje korupce na všech stupních a ve všech, samozřejmě i policejních, složkách, z objektivních i subjektivních důvodů...). Klíma naznačuje i vlastní pochybnosti, jež poctivého novináře musejí čas od času přepadat, zveřejňuje morální dilemata, jež musí řešit v okamžiku, kdy jeho informace směřují ke zločinu.

Klíma je sběhlý autor s desítkami zajímavých publikací na kontě, kultivovaný, novinařinou vycvičený k tomu, aby šel vždy přímo k věci a nebalil svá sdělení do květnaté vaty. Je uměřený také v tom, kolik intimity své i svých kolegů nebo hrdinů svých reportáží „pustí“ dál. Pochopitelně se mnohé dozvíme i o něm samotném, jeho ústředním zájmem jsou však lidé, o nichž točil své reportáže. Byť by to byli podvodníci nebo i vrazi, s nimiž mu bylo jednat, nepřestává v nich vidět především lidské bytosti, neodhlíží od kontextu, v němž se ocitli, a zásadně nedává průchod povrchním soudům, které se nabízejí.

Z toho, jak o „svých“ kauzách píše, je zřejmé, že leckterá témata zdaleka nepovažuje za uzavřená. Ale fakt, že pronikl do bolavých problémů dnešní společnosti víc než jiní smrtelníci, nikterak nezneužívá. jen naznačuje, jaké další vrstvy by se ještě mohly a měly odkrýt.

Klímův náhled na svět a jeho vědomí odpovědnosti jsou sympatické a dnes čím dál vzácnější.

***

Vzpomínky Na vlastní oči

Knihu populárního investigativního reportéra Josefa Klímy, v níž se vrací často ještě nezveřejněnými detaily ke svým nejvýznamnějším reportážím a přibližuje mnohdy dramatické i nebezpečné okolnosti práce své i kolegů reportérů, vydalo Nakladatelství Andrej Šťastný.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...