Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co všechno nám diktuje Brusel

Česko

EUROZÓNA

Vítejte v Eurozóně! Eurokomisař Vladimír Špidla na svém blogu vyzývá voliče, aby šli k eurovolbám. Proč? „Přes 50 procent zákonů, které schvalují národní vlády členských států EU, pochází z Bruselu,“ píše Špidla.

Zajímavé číslo! Většinou se uvádí vyšší. A většinou tato hausnumera používají euroskeptici. „Více než 70%českých zákonů dnes diktuje Evropská unie,“ napsal například europoslanec za ODS a kandidát na europoslance za ODS Ivo Strejček - provozovatel stránek www.jsemeuroskeptik.cz.

I „přes 50 procent“ je přitom zatraceně dost. A přesto se celoevropsky - a zvláště letos - zdá, že eurovolby voliče nezajímají. Při rostoucích pravomocích europarlamentu a klesajícím zájmu o volby do něj se jednou možná budeme divit, co všechno k nám z Bruselu přijde.

50 či 70 procent zákonů od komunistů, neonacistů, extremistů a podivínů všeho druhu - z toho jde strach! A právě takoví lidé dostávají silnější slovo při nízké volební účasti. Naštěstí o zákonech nerozhoduje jen europarlament.

Uskupení SNK Evropští demokraté otevřelo před eurovolbami otázku, kdo by měl být příštím českým eurokomisařem. Za tím účelem založilo dokonce speciální webovou stránku: www.ceskohledakomisare.cz

Přečtete si na ní, proč si SNK ED a jejich volební lídr Lukáš Macek nepřejí, aby i v dalším období (2009 až 2014) za Česko komisařoval Vladimír Špidla. Dozvíte se, že navrhují pět osobností, z nichž by se mohl nový český eurokomisař rekrutovat: Dana Bérová, Luděk Niedermeyer, Jacques Rupnik, Jan Švejnar, Pavel Telička a Josef Zieleniec. Dávají prostor i ostatním stranám. Zatím jim doručili svého koně jen rovněž eurooptimističtí (dokonce eurofederalističtí) Liberálové. cz: profesora Jiřího Zlatušku. Návštěvníci stránky mohou pro tyto kandidáty hlasovat. Zatím tak učinilo 90 lidí. A vede Telička.

V podstatě nulový zájem o eurokomisařské hlasování u „eurohujerů“ - jak se dnes říká - ukazuje, že internet je iluze. Politici se internetově dovzdělávají, jsou na síti aktivní a kreativní. Novináři včetně mě o jejich kreacích píší. Ale zajímá se o ně nepodstatná menšina. A volby se rozhodují jinde.

O autorovi| Petr Zavadil, petr.zavadil@lidovky.cz

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!