Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co zbude z ‚malé Moskvy‘? Ve hře o osud části pražské Stromovky je na tahu Kulhánek, Rusko hrozí odvetou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Diplomatická krize mezi Prahou a Moskvou, prohloubená výbušnou kauzou Vrbětice, obnažila letitý svár o nemovitosti, který pro česko-ruské vztahy představuje pověstné kuří oko. Jde o lukrativní pozemky a na nich stojící stavby. Zaznívají výzvy k napravení křivd i hrozby vyvlastněním.

Ne nadarmo se říká, že procházka výstavní pražskou čtvrtí Bubeneč připomíná výlet do Ruska, území se příznačně přezdívá „malá Moskva“. Nejen že zde v rozsáhlém objektu sídlí ambasáda Ruské federace, reprezentativní vily v jejím širším okolí totiž vlastní zejména movití Rusové. Ne každému je to po chuti, zvlášť vedení metropole a její šesté městské části. S ohledem na jednu z výslednic případu Vrbětice – nucený odchod podstatné části ruských agentů „převlečených“ za diplomaty zpět do Ruska – proto pražské orgány hodlají využít situaci k okleštění plochy obývané Rusy.

Grafika - pozemek ve Stromovce.

Pro plné zobrazení grafiky klikněte na obrázek.

Trnem v oku je Praze zejména zábor části lesoparku Stromovka (viz grafika), k němuž došlo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy se zde utábořili vojáci a využívali park jako základnu. „Rozloha Velvyslanectví Sovětského svazu se poté rozrostla o část parku Stromovka trvale a nic na tom nezměnil ani odchod okupačních vojsk v letech 1990 a 1991. Cílem je uvést rozlohu Velvyslanectví Ruské federace do stavu před 21. srpnem 1968,“ stojí v materiálu schváleném radními.

Magistrát též žádá, aby v místě došlo k obnovení veřejně přístupné zeleně a aby zmizel vysoký plot, který pozemek obepíná.

Majitelem zhruba půl hektaru velkého pozemku s pěti obytnými domy, které Rusko získalo do vlastnictví v loňském roce, je Diplomatický servis, příspěvková organizace českého ministerstva zahraničí. „Nechceme vyvlastňovat domy, které má Ruská federace postavené na zmíněném pozemku, žádáme však, aby se území zpřístupnilo občanům tak, jak bylo přístupné dříve, protože bylo oploceno neoprávněně,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Premiér Andrej Babiš (ANO) přislíbil, že se vláda bude problematikou zabývat. Požádal vedení české metropole o patřičné podklady, jež následně plánoval předat Černínskému paláci k posouzení případu. Magistrát se však rozhodl pro kratší cestu, bez prostředníka. „Čekáme na termín schůzky s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Požádali jsme o ni neprodleně po jeho jmenování. Podklady předáme přímo jemu, bude to jednodušší, než je posílat přes Úřad vlády,“ řekl ve čtvrtek serveru Lidovky.cz primátor Hřib.

Že domluva s Rusy bude složitá, naznačila promptní reakce Kremlu. Poté, co Praha otevřela „případ Stromovka“, pohrozilo ruské ministerstvo zahraničí záborem Českého domu v Moskvě.

Nedávné protesty u ruské ambasády

Demonstranti s transparentem před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze...
Zásah policie během nedělní demonstrace u ruské ambasády v Praze.

Pro ČR tuze delikátní věc – jde o nejrozsáhlejší areál ve vlastnictví republiky v zahraničí. Český dům náleží do správy Českých center, další příspěvkové organizace Černínského paláce, a je klíčovým poslem naší kulturní diplomacie. Pozemek, na němž objekt v Tverského ulici v Moskvě stojí, však patří Ruské federaci. A i když pandemie značně přidusila zisky, jež Český dům v minulosti generoval, přijít o něj by pro českou diplomacii znamenalo těžkou ránu. „Ministerstvo musí důkladně zvážit, jak se k celé kauze s pozemky v Praze a v Moskvě postaví. Ve hře je opravdu mnoho,“ řekl serveru Lidovky.cz diplomatický zdroj.

Ruská država v Česku

Majetkové spory ochlazovaly česko-ruské vztahy poslední desítky let. Do značné míry je resuscitoval verdikt české vlády, jež loni v lednu schválila dokument narovnávající evidenci vlastnictví ruských nemovitostí na českém území. V principu stanovil, že budovy a jiné stavby, které u nás ruská strana, respektive SSSR vystavěla a jež prokazatelně zaplatila ze svého, byly v katastru přepsány na Ruskou federaci. Avšak pozemky, na nichž objekty stojí, nadále zůstaly ve vlastnictví českého státu. Šlo o reciprocitu, podobné změny se propsaly i do ruského katastru nemovitostí.

Ruská federace nyní vlastní v pražské části Bubeneč 33 budov, k tomu další desítky nemovitostí včetně pozemků, zahrad či garáží. Kromě budovy velvyslanectví jde i o několik vil včetně té po někdejším československém prezidentovi Edvardu Benešovi. V sousedství ambasády stojí i ruská střední škola. Rusku dále patří budovy v Brně a v Karlových Varech, v jeho majetku je i rekreační středisko u Sázavy.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...