Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co je to index rizika a co znamená stupeň PES?

Stupeň PES (neboli pohotovost v Česku) vyhlašuje vláda na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví a hlavní hygieničky. Vychází z indexu rizika, má hodnotu od 1 do 5 a určuje, jaká proticovidová opatření v Česku celoplošné platí. Tedy jaké obchody a za jakých podmínek mohou fungovat, kdo může chodit do školy, jestli se v noci může vycházet bezdůvodně ven apod.

Protiepidemický systém ČR (PES) určující stupně pohotovosti podle aktuální epidemické situace představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zhruba v polovině listopadu. Rizikové skóre určující stupeň pohotovosti je zveřejňuje ministerstvo od 16. listopadu.

V době nouzového stavu navrhuje vyhlášení mírnějšího nebo naopak přísnějšího stupně pohotovosti v Česku ministr zdravotnictví, jeho návrh ale musí schválit vláda. Přechod mezi stupni se pak určuje podle takzvaného indexu rizika, který je denně přepočítáván a zveřejňován na webu Ministerstva zdravotnictví, stejně jako další stěžejní data spojená s covidovou pandemií.

Samotný index rizika zveřejňuje ministerstvo každý den jak na úrovni celého Česka, tak pro jednotlivé kraje a okresy. Hodnoty indexu rizika jsou podkladem pro pravidelné vyhodnocení epidemické situace, na jehož základě se na týdenní bázi vyhodnocuje stupeň PES, který určuje, jaká opatření platí.

INDEX RIZIKA

Index rizika sčítá body za hodnoty čtyř rizikových ukazatelů vztahujících se ke stavu a k průběhu epidemie COVID-19. Tyto ukazatele v podstatě reagují na následující čtyři zásadní otázky:

• Kolik lidí se v poslední době nakazilo?

= 14denní počet pozitivních na covid-19 na 100 000 obyvatel

• Kolik seniorů se v poslední době nakazilo?

= 14denní počet pozitivních seniorů na 100 000 obyvatel ve věku od 65 let

• Narůstá počet nakažených – šíří se virus v populaci?

= Zjednodušený výpočet reprodukčního čísla

• Dokážeme nakažené účinně a rychle zachytit?

= Podíl hospitalizovaných nezachycených v komunitě, za posledních 14 dní

Výslednou hodnotu indexu rizika získáme tak, že sečteme počty bodů přidělených dle hodnoty těchto čtyř ukazatelů. Čím více bodů, tím vyšší riziko. Výsledná hodnota indexu může nabývat rozsahu hodnot od 0 do 100.

Bodová hodnota výsledků je pak, stejně jako podrobnější popis výpočtu indexu rizika, zveřejněna na webu Ministerstva zdravotnictví ČR v sekci Index rizika - metodika.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...