Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co znamenají změny v Drahošově týmu? Kontroverzní šéf kampaně ustoupí do pozadí

Česko

  6:00
PRAHA - V povolebních reakcích vyzyvatele současné hlavy státu Jiřího Drahoše uvízlo jedno vyjádření, které by nemělo zapadnout. Drahoš promluvil o změně fungování svého volebního týmu, jenž mu má podstatnou měrou pomoci umést cestu na Pražský hrad. Především potvrdil, že dosavadní koordinátor kampaně Jakub Kleindienst ustoupí do pozadí.

Jiří Drahoš do druhého kola převezme řízení svého týmu. foto:  František Vlček, MAFRA

kompletní výsledky voleb najdete zde:

Otěže strategie do svých rukou převezme sám Drahoš. Jeho rozhodnutí lze číst jako opatrnost, protože Kleindiensta lze vnímat jako figuru s minimálně rozporuplnou minulostí.

Někdejší politik, podnikatel a dosavadní šéf Drahošovy kampaně představuje v tuto chvíli jediné viditelně slabé místo kandidatury bývalého šéfa Akademie věd. Bezpochyby se z něj stane vítaný cíl negativní kampaně, která se od nejbližšího okolí prezidenta Zemana očekává.

Kleindienstova firma například inkasovala podezřelou dotaci, on sám prodal byt někdejšímu premiérovi Stanislavu Grossovi a figuroval také v kontrolních orgánech firmy z korupční kauzy Davida Ratha.

Prezident Zeman mění strategii od základu, Ovčáček nevyloučil výpravu do krajů

Jiří Drahoš kritické dotazy novinářů na toto téma dosud odbýval tím, že Kleindienst může počítat s jeho podporou. Všechny problematické body svého života mu prý dostatečně vysvětlil. „Kontroverze vyvolává u některých novinářů, u některých lidí. Já znovu opakuji, že Jakubu Kleindienstovi věřím a nevidím žádný problém v tom, aby byl v mém týmu, tak jak v současné době v něm je,“ prohlásil například před prvním kolem prezidentské volby v DVTV. 

Krátce po oznámení ‚poločasových‘ výsledků však otočil. Podotkl, že v jeho týmu dojde k novému uspořádání sil se zásadní změnou Kleindienstovy pozice. „Ve druhém kole zůstane, tým ale přeskupím, kompletní velení převezmu já sám,“ prohlásil Drahoš. Pokud dosud řízení kampaně podléhalo Kleindienstovi, je Drahošovo vyjádření jasným vzkazem: manažer není klíčovou postavou mého týmu.

Dosavadní šéf kampaně Jiřího Drahoše Jakub Kleindienst.

Jakým způsobem se Zemanův sok chopí řízení své kampaně, není jasné. Zatím lze spekulovat o tom, jaká role zbude pro Kleindiensta. Nicméně Drahošovou snahou je evidentně umenšit prostor, z něhož bude možné do manažera pálit. Taktika týmu pod Drahošovým vedením se měla stanovit ještě o volebním víkendu. „Dnes večer máme strategickou poradu,“ sdělila v neděli serveru Lidovky.cz Drahošova mluvčí Kateřina Procházková. 

‚Sám si říkám, že to jsou podivnosti‘

Na rozporuplnou minulost Jakuba Kleindiensta ve velkém upozornil loni v prosinci magazín Reportér. Například podnikatelova firma Zámecký dvůr Líčkov inkasovala na správu hospodářství na Lounsku od Státního fondu životního prostředí dotaci, za níž měla vybudovat kompostárnu. Ta však na místě nikdy nevznikla.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Kleindienst také v roce 1999 prodal pozdějšímu premiérovi Stanislavu Grossovi byt, jenž ho následně stál politickou kariéru. Gross nebyl schopný vysvětlit, jak přišel k financím na jeho koupi. 

Patrně nejvážnější Kleindienstův škraloup se pak váže k firmě ML Compet, v jejímž kontrolním orgánu podnikatel seděl. Firma se podílela na nastavení části podmínek tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad, jež vyústila v zatčení Davida Ratha se sedmi miliony korun v krabici od vína.

Prezidentský tým Jiřího Drahoše.
Jiří Drahoš poděkoval voličům.

Všechna podezřelá místa svého života se snažil Kleindienst vysvětlit tak, že se ničeho špatného nedopustil. Uznal ale špatný „umělecký“ dojem, jenž může v lidech zanechat. „Když o tom sám přemýšlím, tak si říkám, to jsou fakt podivnosti. Byl jsem při tom,“ řekl Reportéru. 

Jakkoliv si teď od něj snaží Drahoš držet distanc, podnikatel mu posloužil. Na volebním účtu Drahoše se sešlo 33 milionů korun, což bylo nejvíc ze všech kandidátů přijímajících dary.

V Drahošově předvolebním týmu, z něhož by pak mohli vzejít i jeho spolupracovníci na Pražský hrad, jinak působí osobnosti požívající všeobecný respekt. V sestavě lze najít jadernou fyzičku Danu Drábovou, historika Jaroslava Šebka, šéfa nakladatelství Academia Jiřího Padevěta, astronoma Jiřího Grygara či bývalého velvyslance v USA a Rusku Petr Koláře. O něm se spekuluje, že by mohl v případě Drahošova vítězství vést prezidentskou kancelář.

Volební dění jsme podrobně sledovali v online reportáži:

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat