Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Cohousing: víc než jen sousedi

Česko

PRAHA Řada developerů se snaží obohatit trh i o další modely bydlení, které jdou jiným směrem než „klasická“ nabídka. Jedním z nich je takzvaný cohousing, který je založen na principu úzkých sousedských vztahů. Společnost MS Development chce nyní tento model soužití realizovat ve svém nízkoenergetickém projektu Zahrada v Lysé nad Labem. Na ploše dvou hektarů postaví developer novou rezidenční čtvrť čítající 13 bytových domů s 257 byty a pasáž s obchody, poštou, restauracemi, bazénem či ordinacemi.

Plánovaný projekt odkazuje ke skandinávskému původu myšlenky cohousingu. Koncept, který vznikl v 70. letech v Dánsku, se rychle rozšířil do dalších evropských zemí i do Severní Ameriky. Jeho podstatou je bydlení v užším společenství lidí, kteří se vzájemně znají, jeho hlavním znakem pak společné vlastnictví některých prostor.

Nejen plochy mezi domy, dětská hřiště, záhony či skleníky, do společného vlastnictví patří i centrální dům, v němž může být kuchyně a jídelna pro společné akce, posilovna, knihovna, dílna či cokoliv, na čem se účastníci dohodnou. Samozřejmostí je potřebná infrastruktura v podobě obchůdků, školky či kavárny. Tedy něco na způsob vesnické komunity, kde se všichni dobře znají a vzájemně si pomáhají.

Komunita? Díky, nemám zájem V Česku se zatím žádný projekt tohoto druhu neuchytil. Pár developerských pokusů tu již bylo, ale idea dobrých sousedských vztahů vždy zkrachovala. S myšlenkou vytvoření společně bydlící komunity přišla před lety společnost Ballymore v projektu Statenický mlýn. Ačkoli byl projekt na trhu úspěšný, myšlenka komunity selhala. Další pokus o bydlení založené na těsnějším soužití je projekt Alfa Rezidence společnosti Metrostav Development.

„U realizovaných projektů se dotáhla vždy jen určitá část, například vytvoření náměstí s několika obchody, parku nebo investice do vybudování školky,“ říká Pavel Smolka z rezidenčního oddělení poradenské společnosti King Sturge.

Proč podobné projekty zatím neuspěly? Na vině je nejspíš ještě z minulého režimu zakódovaný odpor ke kolektivním aktivitám i jistá tradiční rezervovanost. Nyní se ale zdá, že model života v anonymních satelitech a sídlištích nastupujícím generacím přestává vyhovovat, vliv má i zkušenost z pobytu v zemích na západ od našich hranic, kde je společnost mnohem otevřenější. Právě na to sází MS Development.

Projekty tohoto typu však mají jeden háček. Ceny jednotlivých bytů se vždy odvozují od vstupních nákladů developera a ty jsou v případě cohousingové realizace vyšší - rostou vlivem stavby a následného provozování společných prostor. Vedle ceny bytů se tak navyšují i související poplatky, které bývají o zhruba 15 procent vyšší než v běžném případě.

Nový segment na trhu?

„Nepůjde o luxusní výstavbu, ceny začínají na 35 tisících za metr čtvereční. Poplatky nebudou vyšší než v běžném společenství vlastníků,“ oponuje Michal Šourek, ředitel MS development. Obyvatelé prý nebudou muset platit za společný bazén a rekreační plochy. Developer se totiž domluvil s městem, že nechá tyto plochy veřejně volně přístupné, takže se o ně město bude starat.

Podle Šourka nebude nutné platit ani ostrahu nebo vrátné, protože se lidé vzájemně ohlídají v rámci dobrých sousedských vztahů. „Pokud by developer skutečně dokázal realizovat vše podle plánu, je možné, že by se tím otevřel nový segment trhu,“ říká Smolka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!