Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Contador se těší na korunovaci

Česko

O vítězi Tour de France rozhodne dnešní časovka na 52 km * Schleck v ní bývá horší než vedoucí Španěl

BORDEAUX/PRAHA Nicotných osm vteřin dělí od sebe již několik dnů největší esa Tour de France Španěla Alberta Contadora a Lucemburčana Andyho Schlecka.

Otázka dne se tak před sobotní klíčovou časovkou nabízí automaticky: Dokáže Schleck zmíněnou takřka úsměvnou ztrátu na 52 kilometrech sólové jízdy vymazat a Contadora ještě potrápit, anebo už je o letošním králi Tour de facto rozhodnuto?

Odborníci mají víceméně jasno. Málokdo si asi připouští možnost, že by si Contador nechal vzít již třetí vítězství v tomto nejprestižnějším závodě. „Myslím si, že Contador zvládne časovku rychleji i v případě, kdyby ho postihl defekt,“ soudí bývalý výtečný cyklista Lubor Tesař.

Tvrdí, že o úspěchu v časovce rozhoduje ze 70 procent hlava. „Psychiku má Contador určitě silnější než Schleck,“ říká Tesař jasně. „Je starší a má víc zkušeností. Schleck se mi jeví trochu zbrklý, kdyby ho vysílačkou nekočíroval šéf jeho stáje Saxo Bjarne Riis, tak už možná o žlutý trikot ani nejede. Ještě potřebuje dozrát.“

Výtečný časovkář let minulých Jan Hruška hovoří ve stejné tónině.

„S Contadorem jsem kdysi jezdil ve stejné stáji, takže ho dobře znám a přeju mu. Třeba i proto, že nepatří mezi namachrované hvězdy, ale je docela normální kluk.“ Pro Contadora hovoří i fakt, že překonal řadu vážných zdravotních problémů. „Zblízka jsem viděl, když mu v šedesátikilometrové rychlosti ‚vypadl‘ mozek a šel k zemi,“ vzpomíná na hrůzné chvíle, které Španěla před časem potkaly dokonce dvakrát.

„Vzhledem k tomu, že jeho pády vypadaly moc škaredě, už tady mezi námi taky nemusel být... I proto bere cyklistiku víceméně jako svého koníčka, což by měla být oproti Schleckovi jeho výhoda,“ pokračuje Hruška.

Při loňské Tour najel Contador na Schlecka v časovce na 40 kilometrů 1:45 minuty. V prologu na devět kilometrů v letošním ročníku stihl Contador na svého největšího soupeře najet slušných 42 vteřin. Mimochodem, Schleck došlapal do cíle až na 122. místě... Přesto mladý Lucemburčan sen o žlutém trikotu nevzdává. „I když se před Tour říkalo, že nejlepší časovku na světě má Alberto, myslím, že ji umím zajet také výborně. Věřím, že jsem na jeho úrovni,“ doufá Schleck.

Kreuziger si proti stopkám věří Zatímco Contador se Schleckem řeší žlutý trikot, jediný Čech v pelotonu Roman Kreuziger přemítá, jak zařídit, aby si přinejmenším udržel dosavadní výtečné deváté místo.

„V pátek jsem se cestou do Bordeaux snažil pošetřit síly,“ povídal Kreuziger, jenž se snažil především z nohou setřást únavu z úmorného stoupání na Tourmalet.

Loni dojel na Tour v časovce až na 53. místě, což ale neznamená, že by jízda proti chronometru patřila k jeho slabinám. Ostatně, v prologu letošní Tour skončil dvacátý, když na kluzké silnici šlapal spíše obezřetně, bez zbytečného rizika.

„Věřím, že časovku zvládnu, i když je mi jasné, že nebude jednoduché se v desítce udržet,“ dodal lídr stáje Liquigas.

Mimochodem, úspěch v časovce se prý dá natrénovat jen do jisté míry. „Člověk musí být od malička velký dříč a je nezbytné, aby se se uměl tzv. zbičovat,“ připomíná Hruška. „Není vůbec snadné naordinovat si tempo, které není vůbec příjemné, a ve chvíli, kdy cyklista trpí, dokázat ještě zrychlit...“

Takže, kdože tohle všechno zvládne nejlépe? Skutečně Contador?

TOUR O VTEŘINY 8 vteřin. Alberto Contador vede před závěrečnými dvěma etapami o pouhých osm vteřin. Cyklisté přitom strávili v sedle už více než 83 hodin. O vítězi rozhodne dnešní časovka dlouhá 52 kilometrů. Nejtěsnější rozdíly na Tour de France v minulosti 1989 1. Greg LeMond (USA) - 2. Laurent Fignon (Fr.) 8 vteřin 2007** 1. Alberto Contador (Šp.) - 2. Cadel Evans (Aus.) 23 vteřin 2006* 1. Óscar Pereiro (Šp.) - 2. Andreas Klöden (Něm.) 32 vteřin 1968 1. Jan Janssen (Niz.) - 2. Herman Van Springel (Bel.) 38 vteřin 1987 1. Hennie Kuiper (Irsko) - 2. Pedro Delgado (Šp.) 40 vteřin 1977 1. Bernard Thevenet (Fr.) - 2. Hennie Kuiper (Niz.) 48 vteřin 1964 1. Jacques Anquetil (Fr.) - 2. Raymond Poulidor (Fr.) 55 vteřin 2008 1. Carlos Sastre (Šp.) - 2. Cadel Evans (Aus.) 58 vteřin * v roce 2006 zvítězil původně Američan Floyd Landis o 59 vteřin. Titul mu byl ale později kvůli dopingu odebrán. ** ze závodu byl po šestnácté etapě vyloučen Dán Michael Rasmussen kvůli dopingu. V tu dobu vedl o tři minuty.

Alberto Contador, 27 let, Španělsko Astana Nejlepší cyklista současnosti už stihl vyhrát dvakrát Tour de France (2007 a 2009), španělskou Vueltu (2008) i Giro d’Italia (2008). Ale i třeba klasiku Paříž–Nice (2007) 1. místo (2007 a 2009) 1. místo S cyklistikou začínal až v šestnácti letech. O osm let později vyhrál slavnou Tour.

jméno / věk / stát Tým největší úspěchy nejlepší umístění na Tour umístění v žebříčku UCI v roce 2009 zajímavost

Andy Schleck, 25 let, Lucembursko Saxo Bank Klasifikaci mladých jezdců vyhrál na Giro d’Italia (2007) a dvakrát na Tour de France (2008 a 2009) 2. místo (2009) 4. místo Jeho starší bratr Frank také patřil mezi favority Tour. Po pátých místech z minulých dvou let ale letos kvůli zranění závod nedokončí.

Autor: