Contador v časovce zvýšil náskok

Jezdec Astany prolétl včerejší etapu Tour de France jako první. Kreuziger dojel 53., a klesl na 12. příčku

ANNECY Včerejší časovku na 40 km na Tour de France vyhrál Alberto Contador. Španělský cyklista si tak tři etapy před koncem upevnil vedení v průběžném pořadí. Český jezdec Roman Kreuziger dojel na 53. místě, a v celkové klasifikaci klesl o jednu pozici na 12. příčku.

Contador zvládl 40 km v okolí města Annecy za 48 minut a třicet vteřin. Druhé místo obsadil vítěz úvodní časovky v Monaku Fabian Cancellara ze Švýcarska, který zaostal o tři sekundy, třetí Michail Ignatěv z Ruska, jenž zaostal o 15.

„Tohle jsem opravdu nečekal, protože jsem byl docela unavený z předchozí etapy,“ líčil Contador. „Vyhrát časovku na Tour je prostě skvělé,“ dodal.

Vítěz závodu z roku 2007 Contador si připsal včetně časovky týmů třetí etapový triumf na letošní Tour a v čele průběžného pořadí zvýšil náskok před druhým Andym Schleckem z Lucemburska na čtyři minuty a 11 vteřin. „Pan Contador mě zase jednou překvapil. Zajel dobrou časovku a dokázal, že je nejlepší,“ prohlásil Schleck.

Na třetí místo se v celkové klasifikaci posunul Contadorův týmový kolega z Astany Lance Armstrong. Sedminásobný vítěz Tour obsadil 16. místo a na španělského lídra ztrácí pět minut a 25 sekund.

Kreuziger nedokázal navázat na výkon z úvodní časovky v Monaku, kde dojel na sedmém místě. Do cíle v Annecy dorazil se ztrátou tří minut a 16 vteřin na vítězného Contadora. V průběžném pořadí klesl o jednu příčku na 12. místo a na desátého Christopha Le Mevela ztrácí minutu a 27 sekund.

„Čekal jsem lepší výsledek. Nechci se vymlouvat, ale prostě jsem zaplatil za ty poslední dva dny v Alpách,“ řekl Kreuziger. „Vůbec jsem nestihl zregenerovat. Po těch střevních problémech, co jsem měl, bohužel moje kondice negraduje, jak měla,“ dodal. čtk, spo Výsledky 18. etapy (časovka 40 km): 1. Contador (Šp.) 48:31 min., 2. Cancellara (Švýc.) -3, 3. Ignatěv (Rus.) -15, 4. Larsson (Švéd.) -33, 5. Millar -41, ...53. KREUZIGER -3:16. Průběžné pořadí: 1. Contador 73:15:39, 2. A. Schleck (Luc.) -4:11, 3. Armstrong (USA) -5:25, 4. Wiggins -5:36, 5. Klöden -5:38, ...12. KREUZIGER -14:08.

Lance Armstrong příští rok změní tým Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong odejde po sezoně ze stáje Astana. Sedmatřicetiletý cyklista bude od příštího roku jezdit za americkou stáj RadioShack a v jejích barvách bude na startu i v příštím ročníku Tour. Armstrong se navíc v novém týmu nepředstaví jen na kole. „Lance bude za RadioShack závodit po celém světě jako běžec, triatlonista a cyklista,“ stojí v prohlášení společnosti RadioShack. „Je to americký tým, budou tam nejlepší jezdci, trenéři... Nemůžu být šťastnější,“ řekl Armstrong,