Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počty nakažených dál rostou, třetí den po sobě přibylo přes 500 případů. Číslo R je stále nad jedničkou

Covid 19

  8:19aktualizováno  8:32
V čtvrtek přibylo 550 nakažených covidem-19, o 130 víc než před týdnem. Čtvrtek byl třetím dnem v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. V nemocnicích je 158 pacientů z toho 40 ve vážném stavu. Číslo R je na hodnotě 1,13. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Číslo nově nakažených je tak třetí den přes 500. Ve čtvrtek bylo provedeno 24 560 PCR a 51 766 antigenních testů. Vyočkováno bylo
10 766 dávek vakcíny.

V nemocnicích leží 158 pacientů, z toho 40 je ve vážném stavu.

Nejhůře je na tom v počtu případů za posledních sedm dní v přepočti na 100 000 obyvatel Opava, Karlovy Vary, Vsetín a Písek. Hůře je na tom i Břeclav, Frýdek-Místek nebo Rakovník.

Naopak nejlepší je situace severu Čech (Liberec, Trutnov, Děčín) nebo v okresech Jeseník a Šumperk.

Počty nakažených koronavirem se po prázdninách opět zvyšují. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že Česko stojí na pokraji další vlny covidu. V letošním roce by ovšem nemocnice neměly být natolik přeplněné, jako tomu bylo loni. Oslovení odborníci totiž připomínají, že část populace je očkovaná a část má protilátky po prodělání nemoci.

„Data ukazují nástup další vlny. Počty hospitalizací jsou nižší než v loňském roce, to nám dává naději, že počet hospitalizací nebude korelovat s počtem nakažených,“ uvedl Vojtěch.

Ministr také již dříve uvedl, že vzhledem k proočkovanosti populace nehrozí další plošná opatření.

I soud řekl, že je protiprávní neuznávat protilátky na covid, uvedla Hyťhová

V souvislosti s imunitou společnosti se také probírá uznávání protilátek. Také v pátek o tom budou poslanci jednat. Uznávání protilátek žádá opozice a podporují to i premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. Ministerstvo zdravotnictví je ale zatím proti.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu už dříve uvedl, že si vyslechne názory odborníků, kteří se v uznávání také rozchází, a teprve potom se rozhodne.

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí EU nově ve Slovinsku (508 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 347 případů a čtvrté místo). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Irsko, třetí nejpostiženější zemí zůstává Estonsko.

V České republice počty případů rostou, ale stále zůstává třetí nejméně postiženou zemí EU. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Od začátku epidemie onemocnění covid-19 loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,68 milionu lidí, z nichž 30 427 zemřelo. Od začátku září přibylo do statistik zatím 14 případů úmrtí, téměř stejně jako za celý červenec. V úterý a ve středu zemřeli s covidem shodně tři lidé.

Denní nárůst počtu potvrzených nákaz covid-19 v ČR

Autoři: ,

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat