Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Číslo R nadále roste, nedělní hodnota se vyšplhala na 1,36. V neděli přibylo 314 nakažených

Školáci od dvanácti let se mohou očkovat proti covidu už od začátku prázdnin. foto:  Petr Topič, MAFRA

Za neděli v Česku přibylo 314 covidových pacientů, což je o 65 více než před týdnem. Číslo R nadále roste, nedělní hodnota se vyšplhala na 1,36. Počet hospitalizovaných pacientů je 204, v těžkém stavu je sedm z nich.
  8:43

Hygienci v neděli odhalili 314 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 237 méně než v sobotu. Počet pozitivních pacientů však trvale roste. Největší nárůst za poslední dobu zdravotníci zaznamenali ve čtvrtek, kdy se nákaza potvrdila u 917 lidí. 

Zpřísňování opatření však ministr zdravotnictví vyloučil. „Pohybujeme se mezi realistickým a optimistickým modelem ÚZIS,“ řekl.

Průměrná týdenní incidence v tuzemsku vzrostla zhruba o deset oproti minulému týdnu. Na sto tisíc obyvatel se tedy nakazí asi 42 lidí. 

Nejkritičtější situaci zdravotníci sledují na Českobudějovicku, Mostecku a Opavsku. Za posledních sedm dní se nákaza potvrdila u 150 až 170 osob. Incidenční číslo se v těchto regionech pohybuje mezi sedmdesáti a devadesáti.

Naopak nejlépe jsou na tom občané Opavy, Mostu, Mělníka nebo Českých Budějovic. Na sto tisíc obyvatel se průměrně nakazí každý osmý člověk.

Reprodukční číslo R, které ukazuje rychlost šíření nákazy, vzrostl na 1,36. Nad kritickou hodnotou jedna, která upozorňuje na zrychlující se šíření epidemie, se drží více než měsíc. 

S covidem zatím zemřelo 30 478 Čechů. Počet hospitalizovaných však v posledních dnech stagnuje. Covidová lůžka aktuálně obývá 204 pacientů. V sobotu bylo v nemocnicích 217 lidí, před týdnem 218.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!