Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Epidemii zpomalily svátky a dovolené. Růst počtu nakažených se zastavil

ilustrační snímek foto: Jakub StadlerMAFRA

Testy v Česku v pondělí mezi víkendem a svátky potvrdily 1 297 případů koronaviru, zhruba stejně jako před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu přibylo na 376 ze 341 o týden dřív. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se vrátil nad 200, ve vážném stavu je 13 pacientů. Na 100 tisíc obyvatel za poslední týden dál připadá 60 nově nakažených.
  8:30

Pondělních 1 297 případů nákazy bylo o 56 víc než před týdnem, méně se ale testovalo, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Vliv má nepochybně to, že lidé využili kalendářní konstelace k volnu v prodlouženém víkendu či zároveň se začátkem prázdnin.

Antigenních a PCR testů laboratoře v pondělí provedly zhruba 6 200, o týden dřív jich bylo téměř 6 600. Vysoká zůstává pozitivita testů, což podle odborníků ukazuje na značné rozšíření viru v populaci. U nejčastějších diagnostických testů lidí, kteří vykazují příznaky nemoci, bylo v pondělí pozitivních téměř 30 procent z testovaných.

1. července 2022

Denní přírůstky případů začaly být v mezitýdenním srovnání vyšší počátkem června, v minulém týdnu ve všech pracovních dnech přesáhly tisícovku a čísla byla nejvyšší od počátku května.

Podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených přibývat ještě několik týdnů. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče.

Aktuálně hospitalizovaných 219 lidí s covidem-19 je o čtvrtinu víc než před týdnem, nedělních i pondělních 13 pacientů ve vážném stavu je nejvíc od 24. května.

Nárůst incidenčního čísla se zastavil na úrovních z doby před polovinou května. Nejvíce potvrzených případů v přepočtu na 100 000 obyvatel je nyní v Praze, za uplynulý týden 143, naopak nejméně, téměř 32, na Vysočině.

Čtvrtá dávka vakcíny

Podle pondělní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadále narůstá podíl nových subvariant omikronu BA.4 a BA.5, které jsou za novou vlnu epidemie zodpovědné. Tvoří už 87 procent všech vzorků, asi o dvanáct procent více než před týdnem.

Zahraniční data podle SZÚ neukazují, že by se nákazy pacientů těmito variantami viru projevovaly odlišně, mají mírný průběh. Mutace ale zřejmě snadněji unikají protilátkám. „Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí,“ uvedl SZÚ.

Za dobu epidemie v Česku od počátku března 2020 potvrdily laboratoře víc než 3,9 milionu případů koronaviru, k tomu navíc přes 268 600 podezření na opakovanou nákazu. S covidem-19 dosud zemřelo 40 324 lidí, za poslední týden je úmrtí devět.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

V minulém týdnu po předchozím dlouhotrvajícím poklesu začal mírně růst zájem o očkování proti covidu-19, za pondělí ale očkovaných v mezitýdenním srovnání ubylo zhruba o stovku na 792. Úbytek může souviset s tím, že si na den po víkendu a před svátky někteří lidé vzali volno.

Dokončené očkování, což obvykle představuje dvě dávky, má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, 4,2 milionu si nechalo aplikovat i posilující dávku. V polovině srpna by se měla otevřít očkovací místa pro podávání čtvrté dávky, kterou ministerstvo zdravotnictví doporučilo lidem nad 80 let a lidem nad 65 let s chronickými nemocemi nebo mladším, kteří mají oslabenou imunitu.

1. července 2022

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat