Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je to facka vládní koalici, hodnotí opozice debakl pandemického zákona v Senátu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 v Senátu foto: ČTK

Bývalý premiér Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura považují čtvrteční zamítnutí novely pandemického zákona Senátem za prohru vládní koalice. Norma je podle nich paskvil. Premiér Petr Fiala to bere jako zpětnou vazbu, koalice podle něj bude řešit další postup. V Senátu, kde mají strany vládní koalice pohodlnou většinu, zákon neprošel o jediný hlas.
  20:50aktualizováno  21:36

Bývalý premiér Andrej Babiš považuje zamítnutí novely za prohru vládní koalice, norma je podle něj paskvil. „Je to velká prohra vládní koalice, vlastní gól,“ napsal Babiš. Podle Babiše koalice ve Sněmovně opozici přetlačila na sílu, své senátory už ale přesvědčit nedokázala.

„Ten zákon je paskvil. Jsem zvědavý, jestli teď bude chtít vláda bojovat dál, nebo to prostě vzdá a otevřeně přizná, že je to další věc, kterou nezvládla,“ doplnil šéf hnutí ANO.

Při hlasování o vládní novele pandemického zákona „zradili“ vládní koalici její vlastní senátoři, v horní komoře parlamentu mají koaliční strany totiž pohodlnou většinu.

„Facka vládní koalici a vítězství zdravého úsudku nad politikou. Senát potvrdil roli pojistky zákonnosti a dal najevo, že horkou jehlou ušitý pandemický zákon, paskvil z dílny vlády Petra Fialy, Česká republika nepotřebuje. Respekt!,“ reagovala na Twitteru šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury se plně se potvrdilo tvrzení jeho hnutí, že je pandemický zákon zmetek a je potřeba ho zrušit. Hnutí SPD, které v Senátu zastoupení nemá, obstruovalo schvalování novely pandemického zákona v Poslanecké sněmovně zhruba 35 hodin.

„Hlasování vládních senátorů, kteří mají v Senátu většinu, ukazuje, že je koalice v rozkolu a premiér Fiala nemá podporu ani u svých senátorů,“ vyjádřil se Okamura.

„Vládní strany minulý týden vedly dva dny a dvě noci ve sněmovně “bitvu” o pandemický zákon. Zvítězily. Dnes díky podpoře vládních senátorů slaví T. Okamura. Předsedové těch stran, jejichž senátoři je nepodpořili, by měli poctivě říct, jakou politickou silou doopravdy disponují,“ káral senátory bývalý šéf vládní TOP 09 Miroslav Kalousek.

Koalice se shoduje, že právní norma je potřeba

Ministra zdravotnictví Vlastimila Válka výsledek v Senátu mrzí. Resort předpokládá, že Sněmovna rozhodnutí přehlasuje, pak by nebylo potřeba vyhlásit nouzový stav, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdrravotnictví Ondřej Jakob.

Za zpětnou vazbu považuje rozhodnutí Senátu, kde má vládní koalice většinu, premiér Petr Fiala z ODS. „Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ sdělil.

Výtky Senátu nezbývá podle šéfky TOP 09 a Sněmovny Markéty Pekarové Adamové než respektovat. Domnívá se však, že je důležité nepodléhat tlakům a udělat vše pro to, aby existovaly adekvátní nástroje ke zvládání epidemie. „Pandemicky zákon jako právní rámec potřebujeme pro současná opatření a také pro nutná opatření, kdyby se situace v budoucnu zhoršila,“ sdělila ČTK.

Také podle vicepremiéra a ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana Česko potřebuje normu, která pomůže lépe zvládat pandemii a další krizové situace. „Je mi líto, že se nám o tomtéž nepodařilo přesvědčit také Senát. To, že zákon neschválil, mě mrzí, ale respektuji to: i to patří ke skutečné demokracii, kde vláda není ‚automatem na moc‘,“ uvedl. Věří ale, že Sněmovna novelu nakonec přijme.

Se svými koaličními partnery se shoduje i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Odmítáme opakovat chyby Andreje Babiše a chaoticky řešit problémy až ve chvíli, kdy nastane krize,“ napsal ČTK. Proto by byla preventivně připravena novela, aby měl stát v případě zhoršení situace možnosti, jak chránit zdraví občanů bez vyhlašování lockdownů a nouzového stavu.

„Sledoval jsem pozorně výhrady senátorů, bohužel první zamítavé stanovisko neumožnilo do návrhu dostat pozměňovací návrhy, na kterých naši senátoři pracovali,“ uvedl Bartoš. I on předpokládá, že všichni koaliční poslanci setrvají na svém původním stanovisku.

Senát ve středu zamítl spornou novelu, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu.

V Senátu mají většinu strany vládní koalice, jejich zákonodárci ale hlasovali na rozdíl od Sněmovny nejednotně. Výbory se už ve středu na stanovisku k předloze neshodly. Zatímco zdravotnický výbor ji podpořil, ústavně-právní doporučil zamítnutí.

Senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Vládní předlohu, která by rovněž uzákonila nařizování karantény nebo izolace krátkou textovou zprávou, znovu posoudí Sněmovna. Poslanci by o ní mohli hlasovat příští týden.

Autoři: ,