Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Odškodnění za covid chtělo 97 lidí. Ministerstvo všechny odmítlo

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Michal Turek, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví přijalo za poslední dva roky 107 žádostí, kdy lidé požadovali odškodnění ve spojitosti s očkováním. Odškodnění za nežádoucí účinky po očkování proti covidu-19 za tu dobu chtělo 97 lidí. Ministerstvo však ani jednu žádost neuznalo a dosud nevyplatilo za nežádoucí účinky ani korunu.
  7:16

„Nejčastěji se objevuje ‚smrt‘ blízké osoby. Druhým nejčastějším je myokarditida,“ přiblížil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob důvody uváděné v žádostech. Ten na začátku roku uvedl, že lidé chtějí různé částky. Jeden žadatel si řekl o 65 tisíc korun, několik lidí pak chtělo až 100 milionů korun.

Nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19 mohou lidé nahlašovat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten dosud přijal celkem 12 844 hlášení podezření na nežádoucí účinky ohledně očkování proti covidu.

Ve 186 případech spojitost se smrtí

Nejčastěji hlášené reakce v souvislosti s očkováním byly „celkové poruchy a reakce v místě aplikace“. Podle mluvčí ústavu Kláry Brunclíkové šlo například o reakce v místě vpichu, únavu, zvýšenou teplotu či horečku. „Tyto nežádoucí účinky byly identifikované již v klinických studiích, které vedly k registraci vakcín, obvykle jsou mírné či střední intenzity a samovolně odezní během několika dní,“ uvedla Brunclíková pro iDNES.cz.

Mezi dalšími nežádoucí účinky byla třeba bolest hlavy a svalové, kloubní a kostní bolesti různých částí těla. „SÚKL přijal k 24. listopadu celkem 186 hlášení podezření na nežádoucí účinky v souvislosti s podáním vakcín proti covidu-19 spojených s úmrtím,“ doplnila mluvčí ústavu.

Současně však zdůraznila, že číslo nelze interpretovat tak, že ve 186 případech by očkování proti covid-19 způsobilo úmrtí.

„Jedná se o nahlášené případy, kdy došlo k úmrtí v době časově blízké očkování, ale příčiny úmrtí mohou být různé. Při očkování velkého množství lidí dochází k případům, kdy se objevují různé zdravotní potíže právě v době, kdy došlo k očkování,“ dodala Brunclíková.

Autor:

Mohlo by vás zajímat