Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Covid pomáhají držet na uzdě, je jich ale zoufale málo. Česku chybí podle Jágrové až 3 tisíce hygieniků

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová | foto: ČTK

Praha Bez nich bychom epidemii jen těžko zvládli, je jich ale málo. Řeč je o hygienicích, kteří pomáhají kočírovat šíření covidu. Na hygienických stanicích pracuje 2200 lidí, včetně dvou stovek lékařů. „Personální posílení bude muset být do budoucna větší. Optimální počet pracovníků v hygienické službě je kolem tří tisíc,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz vedoucí katedry hygieny na 3. lékařské fakultě UK Pavel Dlouhý.

S ním souhlasí i ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Za ideální stav by považovala dokonce 5500 zaměstnanců. Podle odborníků je situace kritická zejména mezi lékaři: mladé mediky totiž práce na krajských hygienických stanicích neláká a po studiu raději míří do nemocnic.

„Lékař nastupující do hygienické služby má asi o deset tisíc menší plat než ten, který jde do nemocnice. Je to nepochybně jeden z důvodů, proč se medici do hygieny nehrnou,“ řekl Dlouhý. Aktuální mzda začínajícího doktora v hygieně je téměř 23 tisíc korun.

Od příštího roku by si ale měli přilepšit. „Je navýšen objem finančních prostředků na platy od roku 2021,“ řekla serveru Lidovky.cz hlavní hygienička Jarmila Rážová. Pro představu: ročně z oboru hygieny atestují pouze jeden až dva medici v rámci celé republiky.

„Jsme zoufalí, lékaři nám skutečně chybí,“ uvedl pro server Lidovky.cz ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Jiří Kos z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina, která čítá 119 zaměstnanců.

Pracuje tam šest doktorů, z nichž půlka už je v důchodovém věku. Kos souhlasí s tím, že hygienická služba potřebuje alespoň 3000 pracovníků. „Abychom dokázali fungovat a pružně reagovat na krizové situace podobného typu, jako je koronavirová epidemie,“ dodal.

Zaměstnanci, zejména mladí lékaři, chybí i v Krajské hygienické stanici Středočeského kraje, jak potvrdila serveru Lidovky.cz její mluvčí Dana Šalamunová.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!