Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Závažnost mutace pirola zatím není vysoká, uklidňuje Prymula. Přinášíme 7 rad pro letošní covidovou sezonu

Očkování proti covidu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Premium
Covid-19 opět nabírá na síle. Zatímco první zářijové pondělí bylo nově nakažených dvě stě, o týden později jich přibylo 450. A v pondělí tvořil podle dat resortu zdravotnictví přírůstek za předchozích sedm dní přes šest set pacientů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Podle expertů jde o klasický nástup v období sezonních virů včetně covidu. „Jde o zcela očekávanou situaci. V tuto chvíli vidíme jednoznačný nárůst,“ uvedl pro server Lidovky.cz epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že na rozdíl od chřipky nemá covid sezonnost tak pravidelnou, neboť jsme zažili i letní epidemiologické vlny. „Nynější nárůst jde na vrub zvýšeného počtu mezilidských kontaktů po otevření škol,“ přidal epidemiolog Rastislav Maďar.

Pirola? Měla by stačit vakcína, říká Prymula

Epidemiolog Roman Prymula pro server Lidovky.cz vysvětluje, nakolik nebezpečné jsou nové varianty viru způsobujícího covid-19.

Covid nabírá na síle. Máme se bát nových variant?
Obě nové varianty – EG.5 a pirola, tedy BA.2.86, – jsou vývojové varianty omikronu. První se šíří v Evropě i v USA, v současnosti ji eviduje zhruba 60 států. Má velmi rychlý přenos, ale závažnost klinických onemocnění doposud není dramatická. Ale ta druhá budí mezi epidemiology větší respekt. Už byla popsána zhruba v deseti zemích na čtyřech kontinentech včetně Evropy. Od první se liší tím, že plošné šíření není tak vysoké. Vzbuzuje však obavy s ohledem na svých více než třicet mutací, což může znamenat, že náš imunitní paměťový systém na ni nemusí reagovat dost silně. Výrobci inovovaných vakcín ale tvrdí, že jejich látky ochrání i před touto variantou.

O jaké vakcíny jde?
Byla licencována vakcína Pfizer-BioNTech a brzy by to mělo nastat také u látek Moderny a Novavaxu. U nás bude k dispozici zatím zejména první zmíněná.

Česko v minulosti nakoupilo velké množství vakcín, ty expirují a je nutné je likvidovat. Opravdu nejsou k ničemu?
Systém, tak jak byl od počátku nastaven, byl podle mě nevhodný. Byl vyvíjen tlak, aby země objednávaly mnohem víc vakcín, než potřebují. A to jen proto, aby se k nim dostaly včas. To v Evropě vedlo k velkým přebytkům, které se v podstatě nedají využít.

Argumenty, že evropské státy vyvezou nepotřebné vakcíny někam do Afriky, se u tamních zemí nesetkaly s pochopením, nijak zvlášť je nechtěly. Vakcíny se tedy masově likvidují. Ale co je pozitivní faktor toho všeho: do dodávek, jež jsou stále nasmlouvány, se automaticky slučují ty očkovací látky, které jsou registrovány jako poslední. Nedostáváme tedy původní vakcíny.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky by každý, kdo trpí respiračním onemocněním, měl v současnosti pracovat s možností, že by mohlo jít o covid. „Dnes je součástí každého vyšetření pacienta s respirační infekcí u praktického lékaře test na covid-19. Jen podle příznaků se nemoc spolehlivě poznat nedá, proto je potřeba provést antigenní test, abychom covid vyloučili, nebo potvrdili,“ vysvětlil Šonka.

Odborníci se nyní zabývají dvěma novými variantami koronaviru: BA.2.86, které se přezdívá Pirola, a EG.5. Nervozitu vzbuzuje zejména první jmenovaná, protože kvůli více jak třiceti mutacím na spike proteinu – výběžcích z viru – existuje obava, že by imunitní systém nemusel na nákazu reagovat dostatečně silně. Ani jedna z variant však zatím nebyla na našem území zachycena, ubezpečila mluvčí Státního zdravotního ústavu. „Zatím na území České republiky převažují dřívější varianty omikronu, nikoliv ty nové,“ potvrdil Prymula.

Podle včerejšího vyjádření epidemiologa Rastislava Maďara však státní referenční laboratoř získává z terénu momentálně velmi málo vzorků. „A proto není možné jednoznačně vyloučit, že v Česku varianta pirola není,“ uvedl.

Lidovky.cz přinášejí výčet rad a doporučení, která se vztahují ke covidu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: