Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ve školách se vir více nešíří, za vyšší čísla nakažených může testová strategie, uvedl statistik Dušek

ilustrační snímek foto: Martin VeselýMAFRA

Epidemie koronaviru se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nešíří víc mezi dětmi než mezi staršími věkovými skupinami. Jenom se u nich díky plošnému testování víc zachytávají pozitivní případy a lépe se trasují. Případné prodloužení vánočních prázdnin by tak podle něj nemělo žádaný efekt.
  15:30

Prodloužení vánočních prázdnin žádaly některé organizace učitelů, navrhovali ho i zástupci budoucí vládní koalice. Podle dat ÚZIS byl počet pozitivních na sto tisíc obyvatel za poslední týden v celé populaci zhruba tisíc. Mezi dětmi 6 až 11 let to bylo zhruba 2 400 případů, u starších ve věku 12 až 19 let kolem 1 900 případů.

„To, co vidíme, je jenom odrazem testové strategie. Počet nově potvrzených případů je nejvyšší v mladých věkových kategoriích teď proto, že tam plošně testujeme, jsou snadno dosažitelní i pro trasování,“ vysvětlil šéf ÚZIS Ladislav Dušek na středečním Metropolitním zdravotnickém kongresu.

Celkově bylo od začátku listopadu do 5. prosince pozitivně testováno 483 tisíc lidí, z nichž 165 tisíc bylo mladších 19 let. Přestože se jedná o pětinu obyvatel, tvoří třetinu pozitivních testů. „To, že v dospělé populaci vidíme poloviční zátěž, neznamená, že se tam ten virus nešíří,“ dodal Dušek.

Prodloužení prázdnin má jen krátkodobý efekt

Opatření mířená jen na školy podle Duška nepovedou k dostatečnému efektu, protože ostatní věci omezené nejsou a děti se budou dál setkávat. Rodiče navíc nejmenší dětí budou muset dát někam na hlídání nebo s nimi zůstat doma. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch v minulých dnech tlumočil obavy z nemocnic z toho, že zavřené školy by pro ně znamenaly prohloubení personálního problému u matek, které by zůstaly doma s dětmi.

„Jsem přesvědčen, že v této fázi epidemie není virus jenom ve školách. Zásah jenom do škol nezabrání tomu, aby ta vlna populací nedoběhla,“ řekl Dušek.

Souhlasí s ním i demografka Dagmar Dzúrová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Před zavíráním škol by se měly podle ní vyzkoušet všechny jiné preventivní možnosti. „Zavírat školy a prodlužovat prázdniny je přesně to, k čemu by docházet nemělo v žádném případě, pokud budeme děti správně ve školách chránit,“ uvedla.

Denní přírůstky

Poznámka: Reinfekce zahrnuje dříve otestované, kteří již byli dříve pozitivně testovaní na covid-19 a je u nich podezření na reinfekci.
Data podléhají další validaci a mohou se měnit.

Prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi si myslí opak. Kvůli tomu, že se školy nezavíraly jsou prý plné nemocnice a  sto mrtvých denně.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), které je členkou, navrhuje takzvaný systém „test-to-stay“. Děti ze tříd, kde byl někdo pozitivně otestován, by se podle něj měly testovat každý den a z výuky by se vyřazovali jen nakažení.

Ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová řekla, že už teď se hygienici snaží neposílat do karantény celé třídy, ale jen žáky v bezprostředním okolí nakaženého. Celá třída se uzavírá jen v případě více nakažených.

Nápad na prodloužení vánočních prázdnin srovnala s prodloužením prázdnin podzimních, ke kterému v Praze přistoupilo asi 40 procent škol. „Incidence se snížila asi o 400 na týden. Takže efekt to má, ale je krátkodobý,“ dodala.

Očkovat se nově budou moct děti od 5 let

V nejstarší skupině dětí do 19 let ubylo pozitivních testů od předchozího týdne asi o pětinu, u dětí 5 až 11 let ubylo o deset procent, u nejmenších dětí pozitivní testy asi o čtyři procenta vzrostly, ale proti předchozímu období jde o výrazně menší růst.

V posledních měsících rostou počty dětí, které kvůli vážnému stavu vyžadují s covidem-19 hospitalizaci. V říjnu jich bylo 96 a 16 skončilo na jednotkách intenzivní péče. V listopadu byla pak čísla zhruba čtyřnásobná, 383 hospitalizací a 51 na JIP. Téměř třetinu pacientů v nemocnicích pak tvořily nejmenší děti do dvou let. Část může souviset s hospitalizacemi neočkovaných těhotných a rodiček, u kterých lékaři upozorňují na vyšší rizika proti očkovaným matkám.

Sedmidenní incidence neočkovaných a očkovaných

Vakcína proti covidu-19 je v současné době dostupná pro děti od 12 let. Ve věkové skupině 12 až 15 let je očkováno nebo zaregistrováno k vakcinaci téměř 215 tisíc osob, což je 47 procent.

Od pondělí by měly být k dispozici slabší vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech určené dětem od pěti let, ve stejný den také ministerstvo zdravotnictví spustí registrace k jejich očkování. Vakcíny se budou podávat v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost nebo v očkovacích centrech, kde bude přítomen pediatr.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...