Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pozitivní poslanec Kolář byl v plné sněmovně desítky hodin. Bude to v klidu, říká

Ondřej Kolář (SPOLU/TOP 09), starosta Prahy 6 foto: Michal SváčekMAFRA

Poslanci TOP 09 a starostovi za Prahu 6 Ondřeji Kolářovi vyšel v pátek ráno pozitivní antigenní test a čeká nyní na výsledek PCR. Kolář se tedy nemohl zúčastnit dalšího jednání ve Sněmovně. Do samoizolace šel i jeho kolega, se kterým sdílí kancelář.
  12:44aktualizováno  14:40

„Dva roky nic a teď, když máte ve Sněmovně hlasovat o něčem tak prospěšném, jako je korespondenční volba, tak si ňákej omikron řekne, že leda prd,“ vyjádřil se Kolář předtím, než SPD jednání o této volbě zablokovala.

Kolář na dotaz iDNES.cz odpověděl, že si provádí domácí samotest dvakrát do týdne, a to od začátku pandemie, jelikož přichází do styku s velkým množstvím lidí. A i když je prý bezpříznakový, tak test vyšel pozitivně. „Hned ráno jsem šel na PCR test, abych měl jistotu. Teď jsem doma v samoizolaci a čekám na výsledek,“ uvedl poslanec.

Kolář byl ve čtvrtek přítomen v Poslanecké sněmovně, kde probíhalo třiadvacetihodinové jednání o důvěře vlády premiéra Petra Fialy. Téměř všichni zákonodárci měli však po celou dobu nasazené respirátory, tudíž riziko přenosu snížili, jak se dalo.

„Ve Sněmovně jsou celkem přísná pravidla, všichni tam chodí v respirátorech. Rizikových kontaktů je tam tedy úplné minimum,“ řekl Kolář. Dodal také, že se pohybuje pouze mezi jednacím sálem a svou kanceláří. „Předpokládám, že to bude všechno v klidu,“ doplnil.

Další případy ve Sněmovně

Doma raději zůstal i jeho kolega z kanceláře Pavel Svoboda, kterému test prokázal negativní výsledek a nyní čeká na PCR. 

K situaci se vyjádřil na dotaz iDNES.cz poslanec TOP 09 Jan Jakob. „Celý poslanecký klub včetně asistentů a personálu absolvoval přinejmenším druhou dávku očkování.“ 

Uvedl, že se členové klubu také pravidelně testují, Jakob denně. Doplnil, že se současně na klubu TOP 09 dodržují všechna nařízená opatření.

Poblíž Koláře ve Sněmovně sedí lidovečtí poslanci Šimon Heller a Jiří Carbol. Oba si udělali antigenní testy, které byly negativní. Carbol se objednal ještě na PCR test, Heller se bude preventivně testovat každý den, sdělila ČTK mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková. 

Poslanci čekají na to, zda hygienická stanice kontakt vyhodnotí jako rizikový. Seděli ale od Koláře přes uličku a měli nasazené respirátory. Lidovecký klub sice na dnešním jednání není kompletní, nikdo ale nechybí kvůli koronaviru.

Páteční schůze Sněmovny se kvůli nákaze koronavirem neúčastní i několik dalších poslanců. Z klubu ODS onemocněl poslanec Pavel Staněk a celý týden je ze schůze kvůli koronaviru omluven také Radek Koten (SPD), vyplývá z vyjádření stran na dotaz ČTK.

„Za nás je s covidem doma pan poslanec Staněk a je jediný,“ sdělila ČTK mluvčí ODS Adéla Valentová. Naopak žádné poslance nakažené covidem-19 neeviduje hnutí ANO ani STAN a Piráti. 

„Za poslanecký klub hnutí STAN nechybí nikdo ze zdravotních důvodů,“ napsala ČTK mluvčí STAN Sára Beránková.

Falešně pozitivní test

Může však dojít k takzvanému falešně pozitivnímu výsledku, kdy následné PCR testy s laboratorním rozborem předchozí pozitivní výsledek nepotvrdí. 

Je to především znatelné během plošného testování žáků ve školách. Například v Základní škole Drtinova v Praze 5 se podle ředitele školy Libora Šrámka testovalo 517 žáků a učitelů a nikdo z nich pozitivní nebyl. V pondělí měly pozitivní antigenní test dvě děti, následný PCR test u nich ale nákazu vyvrátil, řekl.

Ve třídě, kde se objeví pozitivní žák, nenastupují všechny děti automaticky do karantény, ale testují se dál antigenními testy každý den.

Výhoda antigenních testů je tedy především v jejich ceně a rychlosti zjištění výsledku, který na rozdíl od PCR testu trvá pouze pár minut.

Autor:

Pronájem venkovních skladových prostor 538 m2
Pronájem venkovních skladových prostor 538 m2

Areál Šroubáren, Libčice nad Vltavou, okres Praha-západ
17 950 Kč/měsíc