Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Nejvyšší nárůst za víkendový den od konce května. V sobotu přibylo 205 nakažených

Antigenní testování. foto: MAFRA

V sobotu testy prokázaly koronavirus u 205 lidí, jde o nejvyšší nárůst za víkendový den od konce května. Oproti minulému týdnu je počet o 72 případů vyšší. Incidence je na hodnotě 15,78 na 100 tisíc obyvatel, R stouplo na 1,26. Hospitalizováno je 63 pacientů, vakcínu dostalo 4 368 lidí.
  9:33

V mezitýdenním srovnání vzrostl počet hospitalizovaných o 11, reprodukční číslo R představující předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce, se drží nad hodnotou jedna již 11. den v řadě. 

Epidemie se nejvýrazněji šíří v Karlovarském kraji. Na 100 000 obyvatel tam připadá 32 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Praha s 27 a jižní Čechy se zhruba 22 případy. Naopak nejpříznivější situace je v Královéhradeckém kraji, kde připadá šest případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Na úrovní okresů se onemocnění nejvýrazněji šíří na Karlovarsku. Na 100 000 lidí tam připadá 67 nových případů za týden.

V nemocnicích bylo v sobotu 63 lidí s prokázanou infekcí novým koronavirem. Stav 13 z nich lékaři hodnotí jako těžký. O týden dříve bylo hospitalizovaných 52, z nichž v těžkém stavu bylo devět pacientů.

Od začátku epidemie v Česku se novým koronavirem prokazatelně nakazilo 1,68 milionu lidí. Více než 98 procent z nich už se uzdravilo, naopak 30 406 zemřelo. Za posledních sedm dní přibyla do statistik dvě úmrtí. Plně očkovaných je k dnešnímu dni přes pět milionů lidí, za sobotu se aplikovalo 4 368 injekcí.

Návrat do škol

V tomto týdnu se děti po prázdninách vrátily do škol . Výuka probíhá bez omezení, žáky nicméně čekají tři vlny testování antigenní nebo PCR metodou. První se uskutečnilo 1. září, o den později se pak testovali prvňáčci. Znovu se bude testovat 6. a 9. září. Podle výsledků pak ministerstvo rozhodne o dalších termínech.

První den testování žáků: pozitivní výsledky jsou vzácnost, hlásí školy

Žáci, kteří se nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, musí nosit roušku či respirátor i při výuce, nemohou cvičit v tělocvičně a zpívat. Pokud odmítnou i to, nemohou se účastnit prezenční výuky. Studenti s pozitivním výsledkem jsou posláni na PCR test, do karantény pak putuje celá třída kromě očkovaných či těch, kteří nákazu již prodělali.

Na přelomu září a říjná začíná akademický rok na vysokých školách. Ty zřejmě žádná zvláštní opatření nečekají. Platí pouze povinnost testování na kolejích a nošení roušek v budovách mimo učebny. Školy by tak mohly semestr začít prezenčně. V případě zhoršení epidemie by se mohla podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) omezit kapacita přednášek.

1. září 2021

Autoři: ,

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat