Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CPI letos utratila 3 miliardy

Česko

Investiční skupina Radovana Vítka je nejaktivnějším hráčem na realitním trhu

PRAHA Investorská a developerská skupina CPI Group pokračuje ve skupování nemovitostí, v tomto roce tak bude pravděpodobně nejaktivnějším investorem v Česku. Objem jejích letošních akvizic už dosáhl tří miliard korun.

Nejčerstvějším přírůstkem do portfolia skupiny je kancelářský a bytový komplex Longin Business Center v centru Prahy. CPI jej v polovině října koupila od Invesco Real Estate za 724 milionů korun. Mezi největší nájemce budovy Longin Business Center patří konzultantská firma McKinsey & Company, pojišťovna Cardif nebo firma Marsh.

„Komplex jsme koupili i se všemi závazky vůči stávajícím nájemcům. Vzájemné vztahy chceme nadále udržovat a rozvíjet,“ potvrdil záměry skupiny její generální ředitel Zdeněk Havelka.

Administrativní centrum Longin Business Center se nachází mezi Václavským a Karlovým náměstím a nabízí 11 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Za tento rok tak přibylo do majetku CPI Group více než 24 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch v Praze.

Od začátku roku firma rozšířila své portfolio o kancelářskou budovu v Praze-Modřanech, v níž sídlí potravinářský koncern Nestlé pro Česko a Slovensko, nebo o několik maloobchodních nemovitostí v krajích s nájemci jako Interspar, Penny Market nebo OBI.

V Litvínově letos CPI Group koupila bytový fond s 2700 byty bývalé petrochemické společnosti Unipetrol RPA. V polovině října pak skupina koupila průmyslový areál v Brandýse nad Labem, kde vyrábí společnost Continental Automotive Czech Republic.

Nákupy v nejlepší chvíli Ačkoli v letošním roce zaznamenal trh podnikatelských nemovitostí v Česku oproti roku 2009 výraznější oživení, u většiny investorů stále převažovala nervozita z budoucího vývoje. „CPI tak v tomto roce využila situace na trhu k nákupu kvalitních nemovitostí, o které nebyl ze strany ostatních investorů takový zájem,“ řekl LN James Chapman, šéf investičního oddělení poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Developer má podle něj s nemovitostmi dlouhodobé záměry a v příštích letech bude z tohoto portfolia těžit. Nejde prý tedy o krátkodobé spekulativní akvizice. „Očekáváme, že mezinárodní investoři do konce roku uzavřou několik transakcí, u nichž se po delším čase opět projeví agresivnější přístup k ceně. To by znamenalo, že podobných příležitostí k výhodné koupi ubývá a taktika CPI byla správně načasovaná,“ vysvětluje dále Chapman.

Podle Havelky bude CPI v podobných investicích pokračovat i nadále. Aktuálně firma vyjednává s developerem Finep o miliardovém převzetí tuzemské centrály německého koncernu Siemens v pražských Stodůlkách. Zajímá se však i o další projekty.

Jediným skutečným vlastníkem CPI se opět stal Radovan Vítek. Vyplatil totiž britské magnáty Henriho Charbita a Charlese Jooryho. ČTK to včera potvrdil Havelka.

***

RADOVAN VÍTEK ZNOVU OVLÁDL CPI

* Oficiálními vlastníky CPI byli až do nedávna britští investoři Henri Charbit a Charles Joory a matka Radovana Vítka Milada Malá.

* Včera bylo potvrzeno, že Charbitův a Jooryho podíl odkoupil Radovan Vítek.

* Vítek se kvůli nepříjemnému rozvodu dlouho vydával za nemajetného.

* Tvrdil, že s vlastnictvím CPI neměl nikdy nic společného.

* Radovan Vítek stál také za nepřátelským převzetím spotřebního družstva Včela.

* Jeho podnikání několikrát prošetřovala policie, nikdy neprokázala nic nezákonného

Majetek CPI Group

více než 10 tisíc bytů

přes 80 tisíc m2 prodejních ploch

7100 lůžek v hotelech

přes 2 miliony m2 pozemků pro

průmyslovou výstavbu

NEJVÝRAZNĚJŠÍ INVESTICE CPI GROUP V ROCE 2010

Litvínov, 2700 bytů 825 milionů

Retail parky Litoměřice, Chrastava, Úvaly, Mimoň 600 milionů

Longin Business Center, Praha 2 724 milionů

Centrála Nestlé, Praha 4-Modřany 651 milionů

Retail park Mladá Boleslav Nájemci Interspar, Okay, OBI a další 633 milionů

Průmyslový areál Brandýs nad Labem Nájemce Continental Automotive 340 milionů

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...