Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku začíná plošná epidemie chřipky, čtyři lidé už zemřeli

Česko

  15:28
PRAHA - Česko je na začátku plošné epidemie chřipky, zasaženy jsou všechny kraje. Hlavní hygienik Vladimír Valenta v České televizi řekl, že očekává během dvou týdnů další nárůst počtu nemocných, zdravotně oslabeným lidem radí očkování. Hlášeny jsou tři desítky těžkých průběhů chřipky, čtyři pacienti na ni zemřeli.
Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Česká republika je na začátku plošné epidemie chřipky, to znamená, prakticky všechny kraje se blíží nebo překročily epidemický práh a chřipka je prostě tady,“ řekl Valenta.

Největší nárůst případů chřipky podle národní laboratoře je v krajích Karlovarském, o 261 procent, Jihomoravském o 233 procent, a Jihočeském o 218 procent. Následují kraje Královéhradecký s nárůstem o 207 procent, Pardubický o 172 procent a Olomoucký o 133 procent.

Praha vykazuje větší nárůst akutních infekcí dýchacích cest než chřipek. Vzhledem k enormnímu zvýšení počtu chřipek mezi třetím a čtvrtým týdnem je podle národní laboratoře možné, že hlavní město je už na vrcholu výskytu. Definitivně to ukáže až vývoj v šestém kalendářním týdnu.

K TÉMATU:

V krajích, kde začaly školní prázdniny, se může postup infekce u dětí zvolnit, v řadě krajů ale mnohem rychleji rostou počty nemocných mezi dospělými. Například Zlínský kraj eviduje v pátém kalendářním týdnu téměř stoprocentní nárůst chřipkových infekcí u dospělých. V Praze stoupla ve stejném týdnu nemocnost dospělých o více než 40 procent, což je nejrychlejší nárůst od roku 2010.

V loni v Česku epidemie chřipky nebyla, rok předtím byla a z jejího průběhu Valenta soudí, že další nárůst počtu případů potrvá týden až dva.

Onemocní milion lidí

Podle Valenty je přesto v tuto chvíli stále ještě možné očkovat, i když to nepovažuje za úplně ideální. „Určitě bych to doporučil zejména oslabeným lidem, kteří trpí například nemocemi srdce a cév či dýchacího systému, protože očkování sice nemusí zabránit onemocnění chřipkou, ale může zmírnit její průběh,“ uvedl.

V chřipkové epidemii obvykle onemocní kolem milionu lidí, stovka zemře na chřipku, 2000 pak na komplikace chronické nemoci, které způsobila chřipka. Obvykle přichází epidemie koncem ledna či na přelomu ledna a února, v tom se letošní sezona neliší od předchozích.

Epidemii v ČR stejně jako ve většině evropských zemí vyvolává chřipkový virus H3N2, plošnou epidemii hlásí 12 evropských zemí, v řadě dalších jsou epidemie regionální a lokální.

Valenta radí vyhýbat se během chřipkové epidemie většímu shromáždění lidí, zejména v uzavřených prostorách, dbát zvýšenou měrou na osobní hygienu. Kýchat a smrkat do kapesníku, mýt si ruce, nemnout oči, nos a ústa, protože tak se virus může přenést. Hlavní hygienik vyzval všechny k maximální ohleduplnosti, kdo má příznaky chřipky či jiného akutního onemocnění dýchacích cest, měl by zůstat doma a vyléčit se.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat