Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku začíná plošná epidemie chřipky, čtyři lidé už zemřeli

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko je na začátku plošné epidemie chřipky, zasaženy jsou všechny kraje. Hlavní hygienik Vladimír Valenta v České televizi řekl, že očekává během dvou týdnů další nárůst počtu nemocných, zdravotně oslabeným lidem radí očkování. Hlášeny jsou tři desítky těžkých průběhů chřipky, čtyři pacienti na ni zemřeli.

„Česká republika je na začátku plošné epidemie chřipky, to znamená, prakticky všechny kraje se blíží nebo překročily epidemický práh a chřipka je prostě tady,“ řekl Valenta.

Největší nárůst případů chřipky podle národní laboratoře je v krajích Karlovarském, o 261 procent, Jihomoravském o 233 procent, a Jihočeském o 218 procent. Následují kraje Královéhradecký s nárůstem o 207 procent, Pardubický o 172 procent a Olomoucký o 133 procent.

Praha vykazuje větší nárůst akutních infekcí dýchacích cest než chřipek. Vzhledem k enormnímu zvýšení počtu chřipek mezi třetím a čtvrtým týdnem je podle národní laboratoře možné, že hlavní město je už na vrcholu výskytu. Definitivně to ukáže až vývoj v šestém kalendářním týdnu.

K TÉMATU:

V krajích, kde začaly školní prázdniny, se může postup infekce u dětí zvolnit, v řadě krajů ale mnohem rychleji rostou počty nemocných mezi dospělými. Například Zlínský kraj eviduje v pátém kalendářním týdnu téměř stoprocentní nárůst chřipkových infekcí u dospělých. V Praze stoupla ve stejném týdnu nemocnost dospělých o více než 40 procent, což je nejrychlejší nárůst od roku 2010.

V loni v Česku epidemie chřipky nebyla, rok předtím byla a z jejího průběhu Valenta soudí, že další nárůst počtu případů potrvá týden až dva.

Onemocní milion lidí

Podle Valenty je přesto v tuto chvíli stále ještě možné očkovat, i když to nepovažuje za úplně ideální. „Určitě bych to doporučil zejména oslabeným lidem, kteří trpí například nemocemi srdce a cév či dýchacího systému, protože očkování sice nemusí zabránit onemocnění chřipkou, ale může zmírnit její průběh,“ uvedl.

V chřipkové epidemii obvykle onemocní kolem milionu lidí, stovka zemře na chřipku, 2000 pak na komplikace chronické nemoci, které způsobila chřipka. Obvykle přichází epidemie koncem ledna či na přelomu ledna a února, v tom se letošní sezona neliší od předchozích.

Epidemii v ČR stejně jako ve většině evropských zemí vyvolává chřipkový virus H3N2, plošnou epidemii hlásí 12 evropských zemí, v řadě dalších jsou epidemie regionální a lokální.

Valenta radí vyhýbat se během chřipkové epidemie většímu shromáždění lidí, zejména v uzavřených prostorách, dbát zvýšenou měrou na osobní hygienu. Kýchat a smrkat do kapesníku, mýt si ruce, nemnout oči, nos a ústa, protože tak se virus může přenést. Hlavní hygienik vyzval všechny k maximální ohleduplnosti, kdo má příznaky chřipky či jiného akutního onemocnění dýchacích cest, měl by zůstat doma a vyléčit se.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...