Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČR ocenila Rakušana, který kritizuje odpůrce Temelína

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakušan Walter Höllhuber, který je trnem v oku všem rakouským bojovníkům proti Temelínu, získal minulý týden z rukou českého ministra zahraničí Jana Kohouta nejvyšší ministerské vyznamenání „Gratis Agit Award“. Stal se tak zatím jediným rakouským držitelem tohoto ocenění.

Höllhuber, předseda česko-bavorskorakouského spolku Schwarzenberg, proslul jako nesmlouvavý kritik práce nejrůznějších protitemelínských organizací a od počátku tvrdě odsuzoval i jimi pořádané blokády hranic. Už před rokem podal podnět k hornorakouskému Kontrolnímu úřadu kvůli důvodnému podezření, že statisíce eur, které vláda Horních Rakous každoročně uvolňuje z rozpočtu na aktivity rakouských i českých bojovníků proti Temelínu, jsou nesmyslně vyhozené peníze z kapes daňových poplatníků. Kontrolní úřad začal Höllhuberovu stížnost skutečně šetřit a prověřovat.

České ministerstvo zahraničí ale odmítá, že by Höllhubera vyznamenalo právě kvůli jeho postoji k protitemelínským aktivistům.

„Toto vyznamenání je určeno lidem, kteří šíří dobré jméno České republiky v zahraničí,“ řekl LN ředitel odboru kultury, komunikace a prezentace ministerstva zahraničí Tomáš Pernický.

Walter Höllhuber se podle něj především dlouhodobě významnou měrou zasazuje o zlepšení česko-rakouských vztahů a snaží se zlepšit i spolupráci obcí na obou stranách hranic.

Předseda spolku Schwarzenberg ale vyvíjí aktivity, které se kromě protitemelínských nelíbí ani dalším ekologickým organizacím. Mimo jiné prosazuje výstavbu sjezdovky na české straně šumavské hory Smrčina, kde leží první zóna Národního parku Šumava. Sjezdovka by na severním svahu mohla rozšířit rakouské lyžařské středisko Hochficht. „S ministrem Kohoutem jsme mluvili také právě o problému sjezdovky na Hochfichtu, stejně jako o problémech, spojených s rozšířením kůrovce na Šumavě,“ řekl Höllhuber.

Jediný Rakušan, který se může těšit z toho, že je držitelem nejvyššího vyznamenání od českého ministerstva zahraničí, musí doma v Rakousku čelit soudním žalobám. Dvě rakouské ekologické organizace zažalovaly Höllhubera pro údajnou pomluvu, a sice kvůli tomu, že mimo jiné zpochybnil průhlednost jejich financování. Soudní jednání ještě není u konce.

Autor: