Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko se pokusí prověřit poměry dětí Michalákových v Norsku, řekl Sobotka

Na případy odebírání dětí norským sociálním úřadem Barnevernet poukázala kauza... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na případy odebírání dětí norským sociálním úřadem Barnevernet poukázala kauza... | foto: ArchivMAFRA

PRAHA Česká republika se pokusí o prošetření poměrů bratrů Michalákových, kteří vyrůstají po odebrání z rodiny u norských pěstounů. Česká strana bude norské úřady znovu žádat také o to, aby chlapci měli vazbu s českým prostředím a učili se česky. V písemné odpovědi na interpelaci to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle premiéra Česko matku hochů Evu Michalákovou podpoří také při její případné stížnosti u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny Denise a Davida v roce 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními u vyšších instancí neuspěla a chystá se podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Pokud se Michaláková na soud obrátí, získá podle Sobotky česká vláda možnost podpořit ji. „ČR s využitím této možnosti (intervenovat ve prospěch svých občanů) počítá,“ uvedl premiér v odpovědi na iterpelaci.

Postup by koordinovala kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před soudem pro lidská práva. Zástupci vlády se už s advokátkou Evy Michalákové kvůli případné stížnosti do Štrasburku sešli. Diskutovali o předpokladech jejího úspěšného podání. Michaláková u evropského lidskoprávního soudu už jednou neuspěla.

Premiér uvedl, že se Česká republika „pokusí o prošetření poměrů chlapců“. „Současně bude znovu aktualizován požadavek na zachování vazby chlapců s českým prostředím a zejména zdůrazněn požadavek na výuku českého jazyka,“ napsal Sobotka. Podle něj se po dohodě s advokátkou jeví žádost o prošetření poměrů nyní jako nejvhodnější.

Právnička Michalákové Nora Boková už dřív uvedla, že Norsko matku z ničeho neobviňuje a o rodičovská práva přišla, „protože promluvila veřejně“ a informovala o kauze ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas pak citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů.

Postup vlády přivítala členka výboru podporovatelů a poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se o případ dlouhodobě zajímá a premiéra interpelovala. Podle ní měl kabinet tyto kroky podniknout už dávno.

Dnes téměř dvanáctiletý Denis a osmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách, prožili v nich většinu života. Norské úřady předloni navrhly adopci mladšího chlapce, tento záměr ale odvolací soud neschválil.

Informace o kauze odebraných sourozenců poskytují zastánci Michalákové, norské instituce se k případu od počátku nevyjadřují. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí představovat věc „na základě všech relevantních informací“ a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu soukromí chlapců nemohou „reagovat na nesprávná tvrzení“.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...