Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jurečka uvedl, kde by v Česku mohla být americká základna. Morava by si to podle něj zasloužila

Česko

  11:32aktualizováno  20:52
Základna USA v Česku by mohla být v Přerově či Mošnově, řekl v neděli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS lidovecký místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Tato část země by si něco takového zasloužila, míní. Ministerstvo obrany večer uvedlo, že o konkrétních lokalitách se nyní nejedná. Předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělil, že považuje za nešťastné otevírat téma výroky do médií.

Pro případ přítomnosti Spojených států v Česku by mohly přicházet v úvahu základny v Přerově či Mošnově, řekl v pořadu Partie CNN Prima News ministr práce Marian Jurečka. „Kdyby taková základna byla na území Ukrajiny, tak bychom nebyli v takové situaci,“ vyjádřil se Jurečka. O tématu podle Jurečky ještě nejednala vláda.

„Budeme o tom diskutovat, ani to není o tom, že by vláda rozhodla. Musí to být na základě široké diskuse a konsensu,“ řekl. O základnách je připravený diskutovat, podstatné budou konkrétní podmínky. „Střední a středovýchodní část republiky by si něco takového zasloužila. Řekněme Přerov, Mošnov, to jsou lokality, které by si něco takového zasloužily. Ale předbíháme, vůbec jsme se o tom ještě nezačali bavit,“ dodal.

„Americká základna na území ČR je otevřená otázka do budoucnosti i vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě. Zatím však není na stole konkrétní plán nebo žádost ze strany Spojených států, proto se v tuto chvíli nejedná o konkrétních lokalitách,“ oznámilo v neděli večer po Jurečkových vyjádřeních ministerstvo obrany.

Podle moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka z opozičního hnutí ANO by mělo být posílení obrany České republiky prioritou. „Pokud se nezmění situace na Ukrajině tak je nutné posílit obranu, o tom není pochyb. Já jsem zastáncem toho, že bychom o tom měli začít jednat,“ vyjádřil se Vondrák k možné americké základně v Česku. Česko jinou možnost ani nebude mít, domnívá se Vondrák.

Vicepremiér Bartoš zdůraznil, že o návrhu nediskutovala vláda ani koalice. „Stejně tak není v programovém prohlášení vlády. Považuji za velmi nešťastné téma otevírat tímto způsobem skrz výroky do médií,“ sdělil. Šlo by podle něj o zásadní a citlivou otázku, kterou by bylo třeba detailně projednat ve vládě, s experty, v Parlamentu a celospolečensky prodiskutovat. „Něco takového nejde dělat vůči občanům na sílu, nahodile a bez potřebných analýz a debat,“ uvedl. Nutná je debata i s evropskými partnery, doplnil.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)v pátek řekla, že bude po Velikonocích jednat ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem. Podle Černochové je ve hře i jednání o americké přítomnosti v České republice. „V rámci této bilaterální schůzky chci otevřít i toto téma,“ řekla Deníku N.

Ministerstvo obrany v neděli potvrdilo, že Černochová v USA potvrdí zájem Česka jednat o dohodě, která by právně zastřešila obrannou spolupráci obou zemí. Dohoda by mohla být využita mimo jiné i při modernizaci české armády, uvedlo ministerstvo.

Černochová nastínila, že Česko může jít cestou dohody jako Slovensko, kdy Američané na základě dohody mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. „Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory Parlamentu,“ řekla Deníku N.

Premiér a šéf ODS Petr Fiala k tomu v sobotu v České televizi a televizi Nova řekl, že to není věc, kterou by mohla rozhodnout vláda, zopakoval, že je to záležitost, kterou musí schválit obě komory Parlamentu. „Hledáme všechny prostředky pro to, abychom zajistili naši bezpečnost, abychom posílili východní křídlo Severoatlantické aliance a dokázali čelit takové agresivní politice, jakou dnes předvádí Rusko Vladimíra Putina,“ řekl.

S ohledem na minulost musí být debata mimořádně citlivá

„Má to moji naprostou podporu. Chci americkou základnu na území České republiky,“ vyjádřila se přímo senátorka za ODS Miroslava Němcová. Podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové (STAN) musí být téma základny USA probíráno s ohledem na zkušenosti s pobytem sovětských vojsk na českém území mimořádně citlivě. Americká přítomnost v Evropě se podle ní obecně ukázala jako správná. „Pro mě je důležité, aby ta debata začala,“ řekla Kovářová v Partii.

Podle Taťány Malé z hnutí ANO by o tématu měla ministryně Černochová diskutovat ve Sněmovně, a to ještě před tím než do Spojených států odjede. „Je to téma, které vzbudí emoce,“ vyjádřila se Malá.

Podle Karly Maříkové z SPD může americká základna znamenat pro Česko určité bezpečnostní riziko. „Rozhodnutí by nemělo být na vládě, dokážu si představit, že by se v této věci uskutečnilo referendum,“ uvedla. Americká přítomnost by mohla podle ní znamenat i velkou hrozbu kvůli útoku cizích agresorů. „Měli bychom spíš posilovat svou armádu, než abychom tu nechali operovat cizí,“ řekla.

Dodávky vojenské pomoci dorazily v pořádku

Vojenské dodávky Ukrajině jsou podle ministra práce a sociálních věcí nezbytnými kroky i pro ochranu České republiky. „Někteří politici v Moskvě by chtěli uspořádání, které bylo za Sovětského svazu, a to my nechceme,“ řekl Jurečka v Partii.

Telegram

Ohledně vojenské pomoci nemohou politici sdělovat konkrétní informace z bezpečnostních důvodů. „Dodávky, které jsme tam odeslali v pořádku dorazily, a už slouží ukrajinské armádě,“ potvrdil Jurečka.

„Agresi, kterou předvádí Putin nelze zastavit jinak než silou. Můj názor je, že jediná možnost, jak zastavit Putina, je vyzbrojit Ukrajinu,“ souhlasil s dodávkami na Ukrajinu moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák z opozičního hnutí ANO.

Autor: