Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Černochová odletěla do USA. V plánu jsou jednání o modernizaci české armády

Ministryně obrany Jana Černochová přichází na zasedání vlády na zámku Štiřín. (20. dubna 2022) foto: ČTK

Ministryně obrany Jana Černochová ve středu vpodvečer odletěla na pracovní cestu do USA. Setkat by se měla i se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Pracovní cesta potrvá do 26. dubna. V plánu je mimo jiné převezení ostatků brigádního generála Františka Moravce zpět do Čech.
  21:58

Jednání v Pentagonu s šéfem americké obrany bude prvním bodem programu ministryně. Do Washingtonu český armádní speciál přiletí po půlnoci tamního času (06:30 středoevropského letního času - SELČ). Jednání s Austinem je naplánováno na 10:30 washingtonského času (16:30 SELČ).

V rozhovoru pro Seznam Zprávy česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že jedním z bodů jednání v USA bude nová výzbroj pro českou armádu. Podle jejích slov by se česká armáda chtěla především modernizovat, což znamená zbavit se staré sovětské techniky.

Po asi hodinovém setkání Černochová navštíví Arlingtonský hřbitov, kde jsou pohřbeni američtí vojáci i osobnosti amerického politického života. Černochová také plánuje do Česka převézt ostatky brigádního generála Františka Moravce, což avizovala již na začátku dubna.

Černochovou do Spojených států doprovází několik poslanců z branného a bezpečnostního výboru, součástí delegace je také ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Právě Vojenské zpravodajství je jedním z iniciátorů převozu ostatků Moravce, někdejšího velitele československé rozvědky. Moravec po odchodu z komunistického Československa žil v USA, kde také zemřel.

Ostatky budou do armádního speciálu naloženy během pietního ceremoniálu ve Washingtonu v pondělí, na čáslavském vojenském letišti přistane v úterý ráno. Urna bude následně slavnostně uložena v kolumbáriu v Čáslavi, odkud Moravec pocházel. Převozu ostatků se zúčastní i Moravcovi potomci.

Ministryně chce jednat o obranné smlouvě

V zámoří chce jednat i o obranné smlouvě, která by dle jejích slov měla posilovat v rámci východního křídla NATO obranyschopnost naší země. Mimo jiné také vyvrátila, že by daná obranná smlouva měla jakýmkoliv způsobem poskytovat oprávnění americkým vojenským jednotkám pobývat na našem území v delším časovém úseku.

Reagovala tak na kauzu z minulého týdne, kdy se o tématu americké základny v ČR začalo horlivě debatovat poté, co téma základny zmínil na kongresu poslanec za ODS Alexandr Vondra.

Svou cestou do USA chce Černochová mimo jiné také jasně signalizovat, že Česká republika chce patřit na Západ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!