4. srpna 2017 8:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelka growshopů je vinna z šíření toxikomanie. Musí zaplatit pokutu a přijde o majetek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Martin Levický a Renata Zoubelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Levický a Renata Zoubelová | foto: Facebook

PRAHA Soud uznal majitelku growshopů Renatu Zoubelovou s konečnou platností vinnou z šíření toxikomanie. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Podnikatelka musí zaplatit 12 tisíc korun, jinak půjde na 120 dnů do vězení. Přijde také o majetek zabavený policií. Kauza Zoubelové je jednou z mnoha, které odstartovaly na podzim 2013 po razii protidrogové policie proti growshopům.

„Městský soud zamítl odvolání státního zástupce, tedy potvrdil rozsudek odvodního soudu a rozsudek je pravomocný,“ řekla zpravodajskému webu Českého rozhlasu iROZHLAS.cz mluvčí městského soudu Markéta Puci. Případ tak definitivně končí, zastupitelství dovolání k Nejvyššímu soudu nechystá a dovolání nepodala ani sama Zoubelová, jak potvrdila serveru mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Podnikatelka byla obviněna po policejním zátahu na growshopy na podzim 2013. Policie zátah provedla na základě staršího rozsudku Nejvyššího soudu, který potvrdil podmíněné tresty provozovatelům growshopu na Semilsku. Zdůraznil tehdy společenskou škodlivost situace, kdy zákazník na jednom místě dostane semena, veškeré potřeby, propagační materiály i rady potřebné pro pěstování konopí a následnou výrobu marihuany.

Zoubelovou, která vedla growshopy v Praze a Jičíně, nejdříve prvoinstanční i odvolací soud zprostily obžaloby, proti čemuž však nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání. Nejvyšší soud mu vyhověl a případ vrátil na začátek Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Ten letos v únoru verdikt přehodnotil a ženu potrestal pokutou 12 tisíc korun a propadnutím majetku. Proti tomu se odvolal státní zástupce, a tak případ již podruhé zamířil k odvolací instanci, tedy Městskému soudu v Praze. Ten odvolání zamítl.

Vedle pokuty podnikatelku soudy potrestaly propadnutím části zboží, které jí policie zabavila. Šlo o semínka konopí, návody na pěstování rostlin, věci sloužící k zasílání zboží zákazníkům jako obaly či poštovní známky nebo kuřácké a vaporizační potřeby a letáky.

ČTK
  • 13Diskuse

Najdete na Lidovky.cz